Бубрези нису једини главни орган које корона вирус погађа - кажу из Националног института за здравље
Лекари који лече пацијенте такође морају бити обазриви у потрази за знаковима акутног оштећења миокарда.
Прочитајте још: ШТА СЕ ОВО ДЕШАВА?! Жена НЕГАТИВНА НА КОРОНУ, била 14 дана у изолацији, а ЗАРАЗИЛА најмање 71 особу
Цовид - 19 према новим истраживањима је много компликованија болест него што се мислило у почетку. Не напада само плућа, већ и друге најважније органе у човечјем организму. Може озбиљно да оштети бубреге. Четвртини пацијената, којима је потребан респиратор да би одржавао функцију плућа, потребно је и вештачко одржавање бубрега, како би поспешили њихову функцију.
Ипак, доказано је да бубрези нису једини орган које корона погађа. Нова истраживања показују да лекари додатно морају да обрате пажњу и на истраживање акутне повреде миокарда, односно знакове који изазивају срчани удар.
Симптоми акутног оштећења миокарда, изазивају бол у грудима, палпитације срца, хроничан умор и кратак дах. Ови симптоми су слични респираторним компликацијама које изазива Цовид - 19, па би срчани удар могао да се пропусти. Кључно је проверити испитивање ових симптома.
Срчани удар је примећен код једног од 10 пацијената који су умрли од Цовид-19 у италијанским болницама, указао је НИЦЕ. Његова нова смерница има за циљ да помогне здравственим радницима, који нису специјализовани за кардиологију, у идентификацији, праћењу и управљању пацијената са Цовид-19 и срчаним проблемима.
НИЦЕ препоручује тестирање нивоа маркера срчаног оштећења и упале присутних у крви пацијената са срчаном проблемима. ЕКГ може идентификовати пацијенте који потенцијално могу добити срчани удар. Ове пацијенте је потребно често надгледати како би се открило погоршање срца или дисања.
Прочитајте још: Колективни имунитет НЕ ПОСТОЈИ! Доктор Андреј: Вирус је могао бити спречен у ЈАНУАРУ, неко ће морати 2 пута да се ВАКЦИНИШЕ
Ако се сумња на срчани удар, треба потражити помоћ кардиолога. Када не постоји јасна дијагноза срчаног удара, тестови на срчане маркере и ЕКГ морају свакодневно да се понављају код пацијената код којих постоји сумња.
Уколико вирус дође до срчаног мишића, тада су могућности миокардитиса (упале срчаног мишића) и застајања срца. Грахам Липкин, саветник за нефрологију и председник бубрежне асоцијације, објаснио је да пацијенти са короном могу да развију акутно оштећење бубрега из више разлога. Један је честа дехидрација.
Такође истаживања показују да Цовид може напасти бубреге, ометајући њихов кључни задатак да се ослободе отпада, а заузврат може довести до застајања рада бубрега.
Тада поново јак вирус короне може проузроковати "олују цитокина" када је тело надвладано раширеном упалом по свим органима. Бубрези често постају плен ове упале.