Чак половина жена и око 30 одсто мушкараца има неки вид венске слабости, због чега им када отопли, или када су превише обучени ноге постају "тешке" и троме.
Тежина у екстремитетима и отоци шака и потколеница када отопли обично се јављају код оболелих од кардиоваскуларнх болести и бубрега, али појава отока на екстремитетима услед топлоте може да буде и урођена реакција организма код здравих особа.
Прочитајте још: Невероватни подаци истраживања! Трећина људи која прележи ковид има ОВУ ДИЈАГНОЗУ
Доктор Игор Кончар, васкуларни хирург Универзитетског клиничког центра Србије, каже да су ноге најоптерећеније, јер се читаво тело на њих ослања:
- Под силом гравитације сва крв "силази" у вене ногу. Што су вене болесније оток је већи, а тегобе варирају зависно од спољне температуре - објашњава др Кончар.
Гравитација вуче крв, а топлота шири вене.
Нормално је да се крвни судови шире на топлоти, али то ширење није једини разлог зашто може да дође до појаве отока.
Отичу срчани болесници, али и алергични.
- Са ширењем крвних судова некада долази и до њихове повећане пропустљивости због чега течност излази у простор између крвних судова и ћелија и прави се оток - каже др Кончар. - Овај процес се по правилу дешава оболелима од срца, али и бубрега. Што се обољење бубрега више развија отоци постају већи. И склоност ка алергијама може да буде разлог да дође до отока ногу и шака. То је условљено реакцијом имунитета, што утиче и на функционисање крвних судова и циркулације.
Прочитајте још: Чувајте се иако сте ревакцинисани против КОРОНА вируса: Ево када СТИЧЕТЕ ИМУНИТЕТ
Да би се спречило да ноге отекну и у њима се појави "тежина", важно је да се избегава дуго стајање, седење, да се телесна тежина држи под контролом и да се под обавезно бавимо неком физичком активношћу:
Фото: Депозит
- Код оних код којих су ове тегобе повремене и зависе од дневних активности и спољне температуре, од помоћи могу да буду креме и масти које подстичу циркулацију, помажу да оток спласне и по потреби да ублаже бол. Гојазне особе морају да редукују телесну масу, јер вишак клиограма ремети дренажу лимфних и крвних судова, као и метаболизам течности. Када конзервативна терапија нема резултате, онда може да се размотри хируршко одстрањење болесних вена.
Прочитајте још: Квалитетан сан је најбржи пут до витке линије
У ситуацијама када се оток појави само на једној нози, када настане нагло и када је драматично велик, неопходан је одлазак лекару.
Драматичан оток изазива тромбозу!
- До појаве наглог и драматичног отока обично доводе тромбоза и тромбофлебитис - каже др Кончар. - Ова стања се чешће дешавају када је напољу топло, јер смо тада више дехидрирани, па долази до поремећаја у циркулацији. Тромбоза подразумева тренутно закрчење неког крвног суда ноге, док тромбофлебитис подразумева оток и црвенило око болесне вене. И једно и друго стање лечи се лековима.
Прочитајте још: ДЕТОКСИКАЦИЈА: Решите се кафе и освежите организам
- Свако пропадање зглоба праћено је одређеним степеном отока, јер је и у основи овог процеса упала - каже др Никола Рогановић, реуматолог.
Она овде настаје на терену постепеног оштећења хрскавице. Временом, када се хрскавица практично потпуно изгуби, класичног отицања више нема, већ остаје задебљање и веома ограничена покретљивост због узнапредовалог окоштавања зглоба.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ