Надутост – проблем савременог човека
Да ли је стомак прво што приметите на себи када се погледате у огледало? Осећај надимања, надутост и присуство гасова заиста могу да „покваре” дан.
Са асс. др Срђаном Марковићем, гастроентерологом из КБЦ Звездара, смо разговарали зашто се јавља надутост и како решити овај непријатан и веома чест проблем.
Надутост у трбуху не зна за године - она је чест проблем који се јавља код људи свих узраста. Разлог лежи у главном узроку надутости - гасовима, који се нормално налазе у цревима. Ипак, њихово повећано присуство доводи до непријатних симптома.
Иако надутост обично не указује на озбиљан здравствени проблем, она и те како може да поремети квалитет живота. Врло често је праћена болом и грчевима у трбуху, који настају као последица растезања црева које гасови изазивају и ремете свакодневно функционисање. Зато је несумњиво да повећане гасове из црева треба елиминисати.
За правилно решење проблема надутости, потребно је да откријемо шта је у нашим животним навикама подстиче или које промене у нашем организму је изазивају.
Већа количина гасова у цревима може да настане у ситуацији када мање жваћемо храну и тада прогутамо већу количину ваздуха. Са друге стране, може се јавити и када конзумирамо храну богату концентрованим шећерима и мастима. Ове супстанце постају погодна храна бактеријама које се налазе нормално у цревима, али услед овакве исхране почну да стварају гасове који постају узрок тегоба. Већа количина гасова и надутост у трбуху могу настати и услед ширења лоших бактерија које у цревима стварају гасове.
Генетика и окружење су такође фактори који могу допринети појави надутости у склопу склоности ка отежаном варењу, и то су фактори које не можемо да променимо. Стрес, брз темпо живота, пушење, брза храна утичу на рад црева и појаву надутости. То су променљиви фактори и човек треба да мења навике и помогне себи. Битно је променити начин исхране, за почетак без прекомерног уноса масне хране и слаткиша. Треба пронаћи меру и балансирано се хранити, избегавати стрес у границама могућег.
А да ли је увек могуће? Сигурно да није. Зато постоје препарати који могу да помогну и смање надутост. Један од њих је Флобиан®, шведски патент који садржи активан састојак који доприноси смањењу осећаја надутости. Делује у цревима, директно на узрок, чиме се спречава стварање гасова и смањује надутост. Потпуно је безбедан за дуготрајну примену. У третману надутости и гасова саветује се примена најмање 4 недеље ради дуготрајнијег решавања овог проблема. Клиничке студије показују да код такве примене постоје значајана побољшања ових тегоба и велики број задовољних пацијената.
Повремена надутост углавном не представља проблем. Међутим, узроци могу бити и евентуално присутна органска обољења као што су: гастритис, Хелицобацтер Пyлори, нетолеранција на лактозу, озбиљнија обољења дебелог црева итд., али и функционални поремећаји - синдром нервозног црева и диспепсија. Битно је нагласити да уколико се, и поред примењених мера, симптоми отежаног варења не повуку, или чак буду праћени додатним тегобама као што су мучнина, повраћање, болови, присуство крви у столици, опстипација или дијареја, губитак телесне тежине, повишена температура, неопходно је да се јавите вашем лекару како бисте били сигурни да не постоји нека друга прикривена болест.