Половина жена у најбољим годинама су гојазне! Гојазност пре зачећа, као и током трудноће, може озбиљно да наруши здравље.
Професор Едита Стокић, ендокринолог и директор Клиничког центра Војводине, каже да прекомерни килограми пре зачећа ремете овулацију, менструални циклус и сазревање јајне ћелије. Током трудноће сувишна телесна маса нарушава ниво шећера у крви, диже притисак, повећава ризик од тромбозе, побачаја, а може да доведе и до појаве аномалија код бебе, као и склоности да касније дете развије неко обољење.
Прочитајте још: РУСКИ кардиолог Михајлович открива тајну дуговечности СРБИМА: Шест вежби за ЗДРАВУ КИЧМУ и у десетој деценији живота
Епидемиолошка студија, спроведена од 1999. до 2010. године, показала је да се гојазност код жена у репродуктивном добу повећала са 28 на 34 одсто. Нарочито је забрињавајуће да је више од половине женске популације, у најбољим годинама живота гојазно или предгојазно, док је скоро осам одсто њих екстремно гојазно.
Половина женске популације у најбољим годинама живота је гојазно.
Истовремено, број новорођенчади и мале деце са прекомерном тежином или гојазношћу се утростручио.
- Ризик који носе сувишни килограми су и појава депресије и проблеми са дојењем - каже професорка Стокић. - Осим тога, гојазне жене имају веће изгледе да се породе царским резом.
Прочитајте још: У овоме је ЦАКА! Никада не треба да чекате да ОСЕТИТЕ ГЛАД и ИЗГУБИЋЕТЕ КИЛОГРАМЕ
Компликације услед повећане или велике телесне масе могу да се јаве и након порођаја.
- Гојазне труднице након порођаја имају ризик да развију неку од болести срца, повећан им је ризик од преране смрти за чак 35 одсто, као и од настанка малигнитета јајника и ендометријума - каже наша саговорница.
Гојазне труднице могу да развију болест срца, астму
Гојазност не узрокује здравствене проблеме само мајци, већ доводи и до повећања телесне масе новорођенчета.
- Бебе рођене са већом телесном тежином имају два до пет пута већи ризик од настанка гојазности у детињству и одраслом добу - каже проф. Едита Стокић. -
Прочитајте још: Умор, нестабилна тежина, проблеми са здрављем: Шта све указује на то да се мало крећемо?
Такође, услед гојазности, на децу се преноси ризик да оболе од болести срца и крвних судова, инсулинске резистенције, дијатебеса типа 2, алергије и астме, као и од неуролошких и психијатријских болести.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ