Нема много намирница које нуде веће здравствене добробити од рибе. Међутим, може да има и много штете!
Од смањења ризика од срчаних болести до подршке здрављу мозга, конзумирање рибе једна је од најбољих навика за свеукупно здравље. Међутим, док је уживање у лососу, бранцину или оради на жару укусан и здрав начин живота, постоји један нуспојава уноса велике количине рибе која се не може занемарити, а то је жива, која се у риби налази у траговима.
Прочитајте још: ОВЕ НАМИРНИЦЕ никако не треба уносити пре спавања
Истраживања су показала да се жива акумулира у риби, а прво је апсорбују планктони и алге, које затим конзумирају мање морске животиње, мање рибе, а на крају и веће рибе. Тако с временом све животиње у мору у себи акумулирају садржаве нешто живе, иако одређене врсте садрже више од других. Као и рибе, и људи преко исхране могу да акумулирају овај метал у организму, ако често једу рибу која је садржи.
Жива је, иначе отровни метал и превелика изложеност њој може да резултира тровањем, с ефектима попут оштећења слуха, вида и координације. Неки могу да искусе и слабост мишића. Жива је метал који потенцијално може да оштети човеков централни нервни систем или мозак и кичмену мождину.
Прочитајте још: У пролеће једите што више ЗЕЉА: Много витамина и мало калорија
Када је централни нервни систем оштећен, може наступити мноштво исхода, укључујући благе последице попут осећаја главобоље због губитка памћења или слабости мишића.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ