Лето главна "сезона" инфекција гениталних органа.
Да не бисмо, из непажње, добили неку инфекцију на мору, у базену или спа центру, неопходно је да научимо нешто о њима и сазнамо како да се ефикасно заштитимо. О овој, веома актуелној, теми разговарали смо са др Слађаном Раовић, гинекологом.
Прочитајте још: Сигурно сте погрешно радили: Рану никада не испирајте алкохолом!
Лети има највише инфекција
- Летњи период је време када се чешће сусрећемо са инфекцијама гениталних органа. Најчешћи "кривци" за то су купање у базенима, СПА центрима или боравак у саунама. Узрочници урогениталних инфекција могу бити гљивице (најчешће кандида) и неки сојеви бактерија. Поред ових, постоје и инфекције које се спорије манифестују, као што су уреаплазма и хламидија - каже др Раовић.
- На који начин долази до тога?
- Купањем у базену, дугим боравком у хладној води, прекомерним сунчањем, лошом хигијеном, незаштићеним сексуалним односима... Али, не можемо занемарити ни штетне ефекте дезинфекције базена и СПА центара, као ни дуготрајно ношење и немењање купаћих костима и дуго седење на мокром пешкиру. Тегобе у интимној зони такође могу бити изазване и хемикалијама које су присутне у кремама и лосионима.
Прочитајте још: Висока влажност убија више од врућине! Највише је угрожена једна група људи
Вагинални пробиотици
- Како се дијагностикују, а како лече?
Презерватив, сув купаћи и никада туђ пешкир!
- Најбоље је одмах да се јавите гинекологу који ће урадити преглед и узети адекватне брисеве, да би се прецизно одредила терапија и узрочник инфекције. Препорука је да се током летњих месеци превентивно користе вагинални пробиотоци, који одржавају адекватну пХ вредност вагине.
- Како да спречимо могућност да нам се то догоди?
- Да бисмо спречили појаву оваквих тегоба лети, обавезно би требало да користимо презерватив приликом сексуалног односа, често да мењамо купаће костиме, као и да не користимо туђе пешкире. После купања у базенима обавезно је туширање чистом водом.
Прочитајте још: СПАС: Капи спречавају настанак ушног воска, а примена је лака
Фото: Шатер
Не лечите сами инфекцију
- Шта никако не бисмо смели да радимо током боравка на овим местима, ако желимо да сачувамо здравље?
- Када се нађемо негде на мору и ван свог града, не би требало да се сами лечимо, већ да одемо код гинеколога. Не бисмо смели да користимо на своју руку препарате за које нисмо сигурни чему служе.
Прочитајте још: Зрно пиринча за дечије зубе: ТРИ правила хигијене уста
Избегавајте танге и попуалрне базене!
- На шта би требало да обратимо пажњу приликом избора базена и одабира купаћег костима?
- Данас је актуелно ношење што искројенијих купаћих костима, нарочито танги. Уколико носимо овакав купаћи, имепратив је да не седимо на влажним местима без свог пешкира и да купаћи по изласку из воде заменимо сувим. Избегавајте базене где је претерана гужва.
Прочитајте још: Мала и скромна КАМИЛИЦА је најлековитија биљка на свету
- Да ли се и полно преносиве болести, попут инфекције уреаплазмом, могу добити на овај начин?
- Уреаплазма је сексуално преносива болест која се првенствено добија полним путем, али до ње може доћи и интимним контактом са телесним секретима или предметима који су контаминирани излучевинама, као што су пешкири, веш...
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ