Једина мана дојења је у томе што мајка не може увек са сигурношћу да зна колико је беба у току дана стварно унела млека у организам, а колико се само играла.
Стручњаци кажу да је углавном довољно око 15 минута активног сисања како би се дете заситило.
Прочитајте још: Данас их кажњавате БАТИНАМА, сутра ћете ЦРВЕНЕТИ због тога
Они препоручују да се на почетку води рачуна о томе да се устали синтеза млека. Због тога се саветује дојење на обе дојке, с тим што би прво једна морала да се испразни до краја како би беба унела калорично, енергетско задње млеко, а затим да се следећи подој започне дојком којом је завршен последњи.
Бебу морате ставити правилно на дојку!
Да би се млеко стварало, врло је важно да се беба правилно стави на дојку - тако да у уста стави целу брадавицу са што већим делом ареоле, јер се тиме подстиче рефлекс отпуштања течности и умањује ризик од настанка рана на брадавицама.
За 15 минута се најде и сама пусти дојку.
После петнаестак минута дојења, беба би требало да се довољно најела, па обично сама пусти дојку.
Стручњаци препоручују да се дојење обавља у мирном и опуштајућом амбијенту, у лежећем или седећем положају. После тога је важно да се дојка опере млаком водом и осуши пешкиром или памучном пеленом.
Прочитајте још: Очеви, НЕ ПРАВИТЕ ОВЕ ГРЕШКЕ, јер ћете несвесно УПРОПАСТИТИ синове
У периоду дојења жене би требало да уносе што више течности, сезонско воће, зелено поврће, житарице, рибу, пилетину, говедину или посну свињетину и јагњетину, а да избегавају зачињену храну, кафу, цитрусе, алкохол, индустријске производе, бели лук, першун... Квалитет млека је у директној вези са исхраном мајке и њеним животним навикама.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ