Велика Страсна недеља је најважнији период у хришћанском посту, јер води вернике до највећег празника - Васкрса.

Од понедељка улазимо у последњу недељу поста, дани прожети молитвом, покајањем и строгим постом. Имају дубоко духовно значење, а уз то, прате их и бројни народни обичаји који пружају духовну снагу, благостање и мир.
Ова недеља пред нама, која почиње са Страсним понедељком, представља врхунац Великог поста и време када се хришћани припремају за највећи тренутак вере - Исусово васкрсење.
Страсни понедељак, почетак последње недеље поста
Страсни понедељак означава почетак седме недеље поста, познате као Велика недеља. Овај дан је назван "велики", јер су се у овом периоду догодила кључна Христова дела, победа над смрћу, грехом и проклетством чиме је отворио пут ка рају.
По народном предању, назив "страсна" потиче од појачаних молитви, бдења и поста, а у неким деловима Србије, парови се током ове седмице суздржавају од брачних односа. Верује се да на Косову " страшна недеља" доноси и заштиту од невоља, а фарбање јаја током овог периода такође има магијско значење.
Ова недеља је радна, јер се у њој врше велике припреме за највећи празник Васкрс, када се ништа не ради.
Велика среда, последњи радни дан недеље
Велика среда је дан када многи верници још увек настављају са својим радним обавезама, али уз све дубље посвећење духовним припремама за празник.
Занимљиво је да су жене, према традицији, на овај дан избегавале шивење, а сточна храна била је обавезна како би се стока добро припремила за предстојеће свечаности.
У неким регионима Србије, на Велику среду чупало се биље, верујући да има моћ да штити од злих сила.
Велики четвртак, обредне радње и ритуална сејба
Велики четвртак је дан посвећен обрадама у пољопривреди, а једини рад који је био допуштен био је сетва бостана. Сматрало се да је жетва на овај дан гаранција за добар принос.
Жене су тог дана одлазиле на реку, палиле свеће и пуштале их низ воду у знак сећања на душе преминулих. Овај ритуал је био и знак поштовања према духовима предака.
Велики петак, страдање Исуса Христа
Велики петак је дан када се сећамо Христовог страдања на крсту. Ово је најстрожи дан поста, јер је то време када је Исус поднео највеће жртве за спасење човечанства.
По народном веровању, фарбање васкршњих јаја на Велики петак има дубоко симболично значење.
У неким крајевима, јаја се користе и за заштиту стоке, док су у другим веровањима смештена у цркве као знак поштовања према Христовом гробу.
Велика субота, припрема за Васкрс
Велика субота је дан када многи верници настављају са фарбањем јаја, а посебно се истиче у традиционалним, где се јаја фарбају у црвено верујући да је црвена боја симбол Исусовог васкрснућа. Овај дан је такође време за припрему посебних васкршњих колача, који се украшавају јајима и босиљком, чиме се слави живот и обновљени дух.
Васкрс, највећи хришћански празник
Према Јеванђељу, Исус је издахнуо на Велики петак, разапет на крсту. Са крста прешао у гробницу, а на Васкрс је победио смрт и грех.
Овај празник је темељ хришћанске наде, јер кроз Исусово васкрсење, верници добијају обећање живота и спасења.
На Васкрс, све што верници раде, од обележавања јаја до зајединчког слављења, има за циљ прославу живота, обнове и наде.
(СД)
БОНУС ВИДЕО