На болест највише утичу мало сна и нередовно спавање, као и електромагнетни апарати у соби.
О епилепсији се много зна, али и даље нерадо говори. Ко има ову болест, у народу познату и као падавица, углавном је "обележен", а најближи строго воде рачуна да породична тајна не буде откривена.
Прочитајте још: Волите чашу ВИНА више, али и ЗДРАВЕ НАПИТКЕ! Ево како једно друго може да ЗАЛЕЧИ
Епилепсија је хронични поремећај мождане активности. Карактеришу је понављани напади који настају услед прекомерног електричног пражњења можданих неурона, због чега неки ово стање називају "мождана олуја".
Напади су најчешћи код деце и адолесцената.
- Епилептични напади и епилепсија имају већу учесталост код деце и адолесцената, јер код више од половине болест почиње у детињству, при чему велики број малишана своју болест надвлада - каже епилептолог мр мед. сци Валентина Јаковљевић из београдског саветовалишта Центра за епилепсије.
Без грубог и насилног отварања уста Фото: Депозит
Болест може да појача нередовно спавање, недовољно сна, присуство електромагнетних апарата у спаваћој соби, као што су рутери, компјутер, мобилни телефон. Али и ово:
- Сатница за лекове мора строго да се поштује
- Најважнија је одспавати од 6 до 8 сати
- Важно је јести три пута дневно и обавезно воће
- Лагана шетња, лака рекреација је неопходна
Окдиач је изражена брига за будућност - стрес.
Окидачи за погоршање су и стрес, напетост и изражена брига за будућност, страх због непознанице како ће се болест понашати у будућности.
Опште стање могу да погоршају и учестали падови и повреде главе. Код жена на погоршање болести понекад може да утиче хормонска неравнотежа и период пред менструални циклус, али и светлосни брзи фреквентни таласи.
Прочитајте још: После осам година покушаја, јединственом МЕТОДОМ ЗАТРУДНЕЛА жена из Крагујевца
- Због страха од епилептичног напада социјално се изолују, а заборављају да епилепсија није разлог да се оболели избегавају, поготово ако су им напади терапијски добро кориговани- закључује др Јаковљевић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ