Ево зашто излазе и како да их се решите.
Шта је то ћурећа кожа, односно кератосис пиларис? Већини нас је позната та генетска промена.
То су оне мале, црвене тачкице на надлактицама, ногама, или чак на лицу. Нису у нивоу коже, не сврбе, не боле, али не изгледају лепо. А ево зашто излазе и како да их се решите.
Оваква промена на кожи јавља се када се фоликуле длаке зачепе кератинским наслагама. Уместо да неупадљиво расту, себум се таложи и око најмањих длачица.
Тачан узрок овог поремећаја још није коначно разјашњен. Често се јавља код суве коже или код људи који пате од кожних болести (попут неуродерматитиса).
Међутим, истраживања су показала да је ћурећа кожа последица прекомерне производње кератина. То је протеин који телесном ткиву даје стабилност, такође је део спољашњег слоја коже, а јавља се и у ноктима и коси. Ако се појави ћурећа кожа, кератин се скупља и прави мале квржице. Резултат: фоликуле длаке могу да се зачепе.
Како да се понашате ако имате овај проблем?
Срећом, ћурећа кожа није заразна, али је врло вероватно наследна и неизлечива.
Лекари обично препоручују посебне хидратантне креме, пилинге и уља која садрже салицилну киселину, уреу или витамине. У сваком случају, избегавајте лосионе, креме и друге производа с мирисима и бојама.
Летњи месеци такође могу да донесу побољшање грубе коже због веће влажности и сунчевог зрачења, али ни тада поремећај неће у потпуности да нестане.
Ево неколико препорука које могу да утичу на побољшање стања ваше коже:
Пилинг с морском соли: Пилинзи уклањају мртву кожу. Али, будите опрезни, никако не користите јаке пилинге.
Сауна: Редовне сауне помажу против овог стања коже. Знојењем и детоксикацијом тела, тен се побољшава.
Исхрана: Уравнотежена исхрана с пуно витамина и храњивих састојака, као и довољно течности (најмање два литра дневно, по могућности воде) неопходно је за блиставо лепу кожу.