Ово уобичајено стање коже назива се кератоза пиларис и често се описује као „гушчија кожа“ јер нас изглед подсећа на свеже ишчупану птицу.
Иако је прилично безопасна и није заразна, гушчија кожа може бити прилично неугодна. А ако се не лечи, временом се може погоршати. Обично се јавља млађој популацији, а ова појава некада и сама од себе нестаје у познијим годинама.
Прочитајте још: Храна коју треба да избегавамо пре одласка на спавање
Ево зашто се некима ова појава јавља и како је можемо спречити.
1. Не једете довољно масти
Када покушавате да скинете вишак килограма, прва ствар коју често желите да избаците из исхране је масноћа. Али у стварности, елиминисање здравих масти може може погоршати одређена стања коже. Када ваше тело не добија довољно есенцијалних омега 3 и омега 6 масних киселина, то може допринети упали коже, чинећи те досадне избочине видљивијима.
Шта да радите уместо тога: Покушајте да једете више хране која је богата масним киселинама. Нутриционисти препоручују укључивање дивље (не узгајане) рибе и јаја узгојених на пашњацима у вашу исхрану.
2. Користите оштре пилинге за тело
Док свакодневни пилинг може помоћи да се изглади гушчија кожа, груби пилинзи тела могу погоршати постојеће стање. Грубе честице у пилингу могу иритирати кожу, узрокујући свраб и љуштење коже.
Шта да урадите уместо тога: Уместо да користите пилинг са великим честицама неправилног облика, покушајте да нежно масирате кожу кафом или содом бикарбоном.
3. Тушитате се врелом водом
Предуг боравак у топлој води може погоршати стање гушчије коже. Предуго туширање уклања природна уља са ваше коже, остављајући је сувом и иритираном.
Шта да радите уместо тога: Узмите кратке, топле купке и нежно осушите кожу да бисте спречили даљу иритацију. Туширање сваког другог дана такође може помоћи у ублажавању симптома.
4. Једете превише млечних производа
Већина нас не може да замисли дан без шољице кафе са млеком или живот без сира и разних намаза, али млечни производи често изазивају осетљивост на храну и могу допринети неким непријатним стањима коже, попут гушчије. Многи људи временом развију интолеранцију на протеин који се налази у млечним производима, што може довести до иритације коже, акни и кератозе пиларис.
Шта да урадите уместо тога: Добра вест је да нећете морати у потпуности да искључите млечне производе из своје исхране да бисте се борили против овог стања коже. Само покушајте да их елиминишете најмање 6 недеља да видите да ли се стање побољшава.
5. Користите парфимисане сапуне
Пошто је гушчија кожа узрокована нагомилавањем кератина у порама, комедогени производи за негу коже могу је погоршати. Ваш омиљени сапун може да мирише на ружичњак, али највероватније садржи вештачке адитиве који вам могу зачепити поре и довести до упале коже.
Шта да радите уместо тога: Одлучите се за нежне, хипоалергене производе за негу коже који неће иритирати осетљиву кожу.
6. Носите уску одећу
Ношење лоше одеће није добро за ваше здравље из много разлога, а између осталих компликација, може погоршати осим на делу где имате неравну кожу. Уска одећа не дозвољава вашој кожи да дише и може изазвати трење које доводи до даље иритације коже
Шта да радите уместо тога: Размислите о широј одећи направљеној од тканина погодних за кожу, као што је органски памук.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ