У жељи да се што пре расхладимо, најчешће прибегавамо нездравим хладним напицима, па уместо хранљивих састојака у организам уносимо шећере, после којих смо још жеднији.
Да не бисмо сами припремали храну, јер нам је вруће, углавном купујемо брзу храну и тако ризикујемо да "зарадимо" цревне болести. Током лета, стомак је можда и најосетљивији, а неретко може да нас мучи баш на дуго планираном одмору. Како да спречимо да до тога дође, које намирнице би требало да уврстимо у свакодневну исхрану у летњим месецима и где најчешће грешимо?
Прочитајте још: Поново МОДЕРНА: Мушка бела кошуља, али се носи на НОВ начин (ФОТО)
Шта јести када је врућина?
На питање које намирнице у свакодневној исхрани су најправилнији избор за трпезу у летњем периоду - одговор дају докторке Јелена Кашанин и Светлана Цекић из Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
Обавезно доручкујте!
У летњем периоду предност треба дати воћу и поврћу и обавезно водити рачуна о довољном уносу воде. Предност треба дати динстању, а не поховању или пржењу.
Треба да се доручкује и да се, без обзира на брз начин живота, нађе време за главне оброке и ужине. Предност треба дати и намирницама које садрже доста воде: краставац, парадајз, лубеница...
Прочитајте још: Три принцезе повезује модни детаљ: Крај лета је време да га и ви понесете(ФОТО)
Како спречити дехидратацију?
- Да би се спречила дехидратација, до које лети често долази због појачаног знојења, веома је важан унос довољне количине течности. Када се каже течност, мисли се на чисту воду или воду којој је додато неколико капи лимуна, а не на слатке газиране напитке. Газирана пића, алкохол и кафа су диуретици, тако да они додатно појачавају губитак течности. Осим тога, слатка газирана пића садрже много шећера и, с временом, уз њихов већи дневни унос може доћи до гојазности и других обољења.
Скувана храна не сме да стоји ван фрижидера
Прочитајте још: Синди Крафорд показала парадајз из врта па се скинула у БИКИНИ и открила нешто на ТЕЛУ (ФОТО)
Како спречити цревну заразу?
- Цревне заразне болести су учесталије у лети, а високе температуре, лако кварљива храна, конзумирање недовољно опраног воћа и поврћа и недовољна хигијена руку, фактори су који повећавају ризик од оболевања. Важно је да избегавамо јела из продавница брзе хране у којима сендвичи, салате и слична храна нису изложени у фрижидерима. Термички обрађена храна не сме дуго да стоји на собној температуре (најдуже 2 до 3 сата). Уколико се разболи један члан породице, потребно је додатно водити рачуна о хигијени хране, руку, посуђа и прибора које оболели члан користи.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ