Срби воле "Каљинку", једну од најпопуларнијих руских песама свих времена. Али скоро нико не зна, о чему тачно она говори.
Многи се изненаде кад сазнају да "каљинка" у преводу значи "худика". Зашто баш ову биљку Руси толико поштују? Зашто баш њој посвећују песме и сматрају је једном од симбола своје културе?
Прочитајте још: Ова БИЉКА је лек против старости, а Хитлер је по њу послао у Русију ТАЈНУ ЕКСПЕДИЦИЈУ
Била једном једна лепа девојка, која се звала Акиљина, или скраћено Каљина. Она је добро познавала биљке и доживљавала је шуму као своју другу кућу.
Када су њену земљу напале монголске хорде, вођа освајача наредио је да му Каљина покаже најкраћи пут кроз шуму. Девојка је пристала - али је одвела непријатељску војску у дивљину, из које није било повратка.
Одвела је Монголе у беспуће и умрла.
Монголи су убили Каљину, али су и сами настрадали у непролазном шипражју. Из земље, на коју су пале капи Каљинине крви, израсло је лепо дрвце са црвеним бобицама. Оно је добило име у част храбре девојке.
Ову легенду много векова препричавају и у Русији, и у Украјини. За источне Словене каљина, то јест худика, одувек је значила много више од обичне биљка. Она је играла главну улогу у многим магичним ритуалима.
Огрлица за видовите
Руси су веровали да худика има чаробну моћ и дарује натприродне способности. Девојке су носиле огрлице од црвених бобица да би постале видовите и умивале су се соком од худике да би се претвориле у лепотице.
Калином се украшавао "црвени троугао", китиле иконе и штитила кућа од зла.
Прочитајте још: Руси "одлепили" за гардеробом од КОПРИВЕ И КОНОПЉЕ: Тканине спречавају РАК КОЖЕ, а верује се да постоје и друга лековита својства
На венчању млада је обично стављала на главу венчић, у који су били уплетени бели цветови худике: веровало се да они привлаче срећу. Гранчицама худике су украшавали и такозвани "црвени угао" - најлепши део куће, где су китили и иконе. Руси су били убеђени да ова биљка чува породично огњиште и тера зле духове.
Худика као лек
Худика је заузела посебно место и у народној медицини због изузетне лековитости. Кору овог жбунастог дрвећа су често користили за смањење унутрашњег крварења, нарочито крварења материце.
Чај од калине лечи екцеме, дијареју, каменац...
Одвар од грана худике су примењивали код чирева и малигних тумора. Иситњене бобице с медом су сматрали ефикасним средством против рака дебелог црева.
Природни лекови од худике се широко користе и у савремено доба. Чај од цветова ове биљке се препоручује код грчева у стомаку, дијареје и каменаца у бубрезима. Ово средство се примењује и за спољашну употребу као лек против туберкулозе коже и екцема.
Прочитајте још: Продавница је у башти, апотека је у шуми: Ови људи су потпуно ПРОМЕНИЛИ НАЧИН ЖИВОТА, а ово је прича о њима (ФОТО)
Одвар од бобица има противупално и седативно дејство. Он помаже у борби с канцером желуца и материце, док се сок од бобица користи у лечењу хипертензије и рака коже.
Сок се користи за лечење тумора и канцера.
Чај од листова худике има антипаразитарно својство, а одвар од коре се примењује код алергија, епилепсије, хистерије и неурозе, а делује и као контрацепција.
Рецепт против тумора
300 г бобица худике прелијте чашом кључале воде. Сачекајте пет минута да одстоји, извадите бобице и изгњечите их дрвеном кашиком. Процедите сок од кроз газу и разблажите водом, којом сте преливали худику. Додајте у сок мед у пропорцији 1:1. Узимајте две супене кашике средства 3-4 пута дневно.