Да ли знате ко је измислио самозагревајућу конзерву?
Конзервиране намирнице изазвале су праву револуцију у историји хране, посебно када се ради о исхрани војника - али, мало њих зна да је један руски проналазач дао ту велики допринос: унапредио је обичну конзерву - тако што је сама загревала свој садржај.
Прочитајте још: ЗАНЕМЕЋЕТЕ! Ово су исповести људи који су СПАС пронашли у манастиру ТУМАНЕ
Руске конзерве
За разлику од других европских земаља, Руско царство је успоставило сопствену производњу конзервиране хране тек 1870. године. Тада се у Санкт Петербургу производило свега пет јела: чорба од грашка, месо са грашком, каша, паприкаш и пржена говедина.
Конзерве су идеалне за ратне услове.
Иако међу становништвом лименке и нису заживеле, Први светски рат донео је популарност овим производима. Ипак, постојао је проблем: на фронту је конзерве било тешко загрејати, а произвођач је саветовао да се то чини на пламену ватре, што баш није било најбоље решење - чак ни за рововски рат.
Прочитајте још: ТИТА су у Ужице довели четници, а Коста Пећанац му је набавио документа
Лименке са дуплим дном
Тада се неко присетио изума руског проналазача Јевгенија Степановича Фјодорова. По образовању ваздухопловни инжењер (завршио је Санктпетербуршку војну инжењерску школу), Фјодоров је 1897. године дошао на идеју да створи самозагревајуцу лимену конзерву.
Ваздухопловни инжењер је имао генијалну идеју.
Све се сводило на хемијску реакцију: лименка је имала дупло дно, где су се налазили живи креч и вода. Пре употребе било је потребно само окренути доњи део за 180 степени, и дошло би до реакције која производи топлоту.
Прочитајте још: КЛЕТВА СЕ ОБИСТИНИЛА: Карађорђеве убице није хтела ни земља, ни вода, ни људи!
Конзерве су биле спас за војнике
Испоставило се да је ова иновација била прави спас за војску, посебно за оне јединице које би требало да буду што неприметније, рецимо - за извиђаче. Производња оваквих конзерви успостављена је у Руском царству већ 1915. године, иако испоруке нису биле претерано велике.
Русија је производила конзерве 1915. године
У почетку нису испоручиване велике количине ових јела како би се становништву дало времена да се навикне на необичан изум. Међутим, све је ишло сасвим другачије од планираног: до краја Првог светског рата испорука самозагревајућих конзерви практично је престала, а убрзо је потпуно заборављена.
Прочитајте још: ЧУДО У ГРЧКОЈ! Процветали осушени љиљани на икони Богородице - неверници изучавају цвет да би објаснили феномен! (ВИДЕО)
Ако су Руси заборавили - други нису: током Другог светског рата совјетски војници су код Немаца пронашли самозагревајуће конзерве са динстаним месом - прављене практично по идентичној технологији. У Трећем рајху су копирали Фјодоровљев изум, али ни тамо ово није широко заживело.