Ува или медвеђе грожђе је ниски, разгранати зимзелени грм. Биљка је добила назив добила по медведима јер се они најчешће хране њеним плодовима
Медвеђе грожђе, познатије као ува, углавном је полегнути грм обрастао јајастим, чврстим и кожастим листовима дужине 2 до 3 мм. Цветови беле или светлоружичасте боје, а облик им је звонаст. Расте по сувим, ретким, пешчаним или каменитим боровим и другим црногоричним шумама, међу грмљем по сунчаним обронцима и по планинским пашњацима Балканског полуострва, нарочито у западним деловима.
Биљка богата арбутозидом
Цвета од априла до јула, у зависности од надморске висине на којој расте. Плод је мала, црвена једносемена бобица која сазрева у јесен. Плодови су јестиви, али безукусни, па их више преферирају птице и друге дивље животиње. Ува се углавном размножава врежама, а нешто мање семеном.
Прочитајте још: "ВАМПИРСКИ" ЏЕМ ЗА ЗДРАВО СРЦЕ: Ове бобице су пуне ВИТАМИНА Ц, влакана и антиоксиданаса (РЕЦЕПТ)
Лист се бере у пролеће кад је биљка у цвету. Најбољи је млад лист са зелених гранчица. У пролеће браон лист има најблаготворнија дејства, јер тада има највише арбутозида. Листови су непријатног, опорог и нагорког укуса.
Фото: Пиксабеј
За шта је добар чај од уве?
Од давнина је ова биљка коришћена за лечење болести бубрега, бешике и мокраћних канала. Њена лековита својства базирају се на присуству 5-11% гликозида арбутина у ћелијском соку. Захваљујући њему, ува има диуретичко дејство. Током излучивања арбутин има антисептички утицај на мокраћну слузницу. Друге хемијске материје које се налазе у листовима су: метиларбутин, глукозид ериколин, гална киселина, елагинска киселина.
Прочитајте још: РЕЦЕПТ ЗА АЛКАЛНИ СОК: Одличан за дијабетес, недостатак витамина Д и ниску густину костију
Ува помаже у смањењу претераног накупљања мокраћне киселине и болова код камења у бубрезима. Листови су богати танинима и некад су се користили за фарбање одеће и коже.
При коришћењу препарата од уве потребно је припазити да лекови и додаци исхрани немају кисели утицај на урин. То су на пример: витамин Ц, сок од бруснице, сок од наранџе и других агрума. Препарати од те биљке могу да надраже бубреге и слузокожу, па се никако не би требали користити током дужег временског периода, а труднице би их требале избегавати. Такође, препарати од уве се не препоручују ни деци млађој од 12 година.
БОНУС ВИДЕО: