Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Мелем за ваше БУБРЕГЕ и ПРОСТАТУ: Медвеђе грожђе управо цвета широм Србије и треба да га има свака кућа

Ува или медвеђе грожђе је ниски, разгранати зимзелени грм. Биљка је добила назив добила по медведима јер се они најчешће хране њеним плодовима

1652425620_laszlo-hidasi-3NrM5CPNDKo-unsplash.jpg
Фото: Unsplash
Oglas

Медвеђе грожђе, познатије као ува, углавном је полегнути грм обрастао јајастим, чврстим и кожастим листовима дужине 2 до 3 мм. Цветови беле или светлоружичасте боје, а облик им је звонаст. Расте по сувим, ретким, пешчаним или каменитим боровим и другим црногоричним шумама, међу грмљем по сунчаним обронцима и по планинским пашњацима Балканског полуострва, нарочито у западним деловима.

Биљка богата арбутозидом

Цвета од априла до јула, у зависности од надморске висине на којој расте. Плод је мала, црвена једносемена бобица која сазрева у јесен. Плодови су јестиви, али безукусни, па их више преферирају птице и друге дивље животиње. Ува се углавном размножава врежама, а нешто мање семеном.

Прочитајте још: "ВАМПИРСКИ" ЏЕМ ЗА ЗДРАВО СРЦЕ: Ове бобице су пуне ВИТАМИНА Ц, влакана и антиоксиданаса (РЕЦЕПТ)

Лист се бере у пролеће кад је биљка у цвету. Најбољи је млад лист са зелених гранчица. У пролеће браон лист има најблаготворнија дејства, јер тада има највише арбутозида. Листови су непријатног, опорог и нагорког укуса.

Фото: Пиксабеј

За шта је добар чај од уве?

Од давнина је ова биљка коришћена за лечење болести бубрега, бешике и мокраћних канала. Њена лековита својства базирају се на присуству 5-11% гликозида арбутина у ћелијском соку. Захваљујући њему, ува има диуретичко дејство. Током излучивања арбутин има антисептички утицај на мокраћну слузницу. Друге хемијске материје које се налазе у листовима су: метиларбутин, глукозид ериколин, гална киселина, елагинска киселина. 

Прочитајте још: РЕЦЕПТ ЗА АЛКАЛНИ СОК: Одличан за дијабетес, недостатак витамина Д и ниску густину костију

Ува помаже у смањењу претераног накупљања мокраћне киселине и болова код камења у бубрезима. Листови су богати танинима и некад су се користили за фарбање одеће и коже. 

При коришћењу препарата од уве потребно је припазити да лекови и додаци исхрани немају кисели утицај на урин. То су на пример: витамин Ц, сок од бруснице, сок од наранџе и других агрума. Препарати од те биљке могу да надраже бубреге и слузокожу, па се никако не би требали користити током дужег временског периода, а труднице би их требале избегавати. Такође, препарати од уве се не препоручују ни деци млађој од 12 година.

БОНУС ВИДЕО:

 
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas