Једноставан одговор не постоји, јер зависи од врсте тренинга, места где вежбате, као и од тога да ли због здравственог стања спадате у ризичну групу.
Др Раџив Фернандо, инфектолог који од 2014. године слови за једног од најбољих њујоршких лекара, објаснио је да је најбољи начин да избегнете било какву нелагодност док вежбате са маском, да се определите за тренинге на отвореном или виртуалне.
Ако вежбате у приватности свог дома или пронађете место напољу на којем ћете лако моћи да се држите прописане физичке дистанце, маска вам није потребна. Али, нека вам буде при руци када сте напољу у случају да вам се с неким укрсте путеви.
Прочитајте још: НИЈЕ теретана: Најефикасније се МРШАВИ овим активностима
Уколико живите у метрополи, где ћете се сигурно мимоилазити са многима током вежбања, неопходно је да носите маску. Колико дуго ћете је носити зависи од интензитета вежби које радите, да ли имате проблема са дисањем, као и низа других фактора.
Када ходате и дижете лаке тегове - носите је!
Рецимо, када радите вежбе ниског интензитета попут ходања и лаког дизања тегова, требало би да носите маску током тренинга. Док радите вежбе високог интензитета, као што су трчање и дизање тешког терета, саветује се да чешће правите паузе, јер ношење маске током ових врста тренинга може тешко да вам падне.
Теже дисање и вртоглавица су знак да прекинете тренинг...
Веома је важно да обраћате пажњу чак и на најмање знакове да треба прекинути тренинг, без обзира на његов интензитет. Знаци за узбуну су симптоми попут вртоглавице, отежаног дисања или убрзаног рада срца.
Прочитајте још: ПРЕСКАКАЊЕ ВИЈАЧЕ: Тренинг за ЦЕЛО ТЕЛО (ВИДЕО)
Нарочито треба да буду на опрезу сви који имају респираторне или кардиоваскуларне болести. Њима се саветује да бирају спортске активности током којих ће бити на безбедној удаљености од других људи, па им самим тим неће бити потребна маска.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ