Скоро свима се десило да се не сете сна, иако је на њихо оставио јак утисак
Постоји више фаза сна, а у РЕМ фази већина људи сања. Сан треба да пружи нашем мозгу и телу потребан одмор, а игра важну улогу и у одржавању хормоналне равнотеже.
И током спавања наш ум процесуира мисли и претвара их у снове. Понекад се дешава да сан синтетише свесне информације, али и оно што имамо у подсвести и да нам пружи решење неког проблема који нас мучи. Међутим, врло често се дешава да сањамо нешто што је оставило јак утисак на нас, али да после неколико минута након буђења заборавимо свој сан.
Ова појава може имати више узрока који могу бити повезани са здравственим проблемима.
Стрес може нарушити квалитет и континуитет сна, односно може повећати број буђења током ноћи. Стрес и учестала буђења могу отежати памћење садржаја снова.
Прочитајте још: Да ли знате какви сте заправо? Једноставан ТЕСТ ЛИЧНОСТИ који много говори о вама
Поред тога и исхрана игра важну улогу. Тешка, обилна, зачињена и масна храна лош је избор јер може негативно утицати на миран сан и на памћење снова.
Још један узрок може се наћи у траумама. Свесне трауме, али и оне које су потиснуте у подсвест могу да доведу до инсомније или до немогућности памћења онога шта смо сањали.
Према мишљењу психолога и стручњака са снове, Рубина Наимана, битно је како смо се пробудили ујутру - да ли је буђење било нагло или се десио период ошамућености и прилагођавања. Он сматра:
"Ванредно хибридно стање у ком се будите из сна, а које је одлично за присећање онога што сте сањали".
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ