ЕДУКАЦИЈА, као један од најбитнијих сегмената друштва, игра веома битну улогу у подстицању младих за трансформативну будућност која ће им омогућити јачање вештина за запошљавање, достојанствен рад и предузетништво.
Када је Генерална скупштина Уједињених нација 2014. године прогласила 15. јул за Светски дан вештина младих, имала је за циљ да укаже на важност прилагођавања новим трендовима при запошљавању.
Послови, у данашње модерно време, доносе потребе за новим знањима и динамичнији однос према систему рада. Управо из тих разлога је од суштинског значаја уложити сву потребну енергију у проналажење начина да се што ефикасније помогне младим генерацијама у савлађивању препрека на новим радним позицијама.
Техничко и стручно образовање и обука (ТВЕТ) је један од круцијалних начина да се млади оспособе на пословима и занимањима која им се нуде. Зашто је ово толико битно? Управо зато да се младима скрене пажња на то од каквог је значаја имати квалитетно образовање, добре вештине и технике које ће им помоћи да буду успешни у пословима који их очекују и који им се нуде. Само путем признатих сертификата, правих и стечених вештина и квалитетне обуке могуће је остварити успех какав се од Запослених очекује. Притом, треба имати на уму да је модерно тржиште рада такво да нам је неопходно целоживотно учење и континуирано професионално усавршавање.
Зашто је Светски дан вештина младих важан?
Од изузетног је значаја овај потез Уједињених нација да би се на исправан и систематичан начин пришло проблему као што је запошљавање, у којем није само акценат на запошљавању, већ на самој едукацији Запослених који треба да остваре свој пун потенцијал на радном месту.
На који се још начин може помоћи младима у проналажењу посла?
Компанија НИС већ трећу годину за редом организује обуке за младе из СОС Дечијег села Србије у циљу стицања практичних знања и вештина за излазак на тржиште рада. Запослени НИС-а волонтерски учествују у програму “Јаки млади” чији је носилац организација СОС Дечија села Србије. Само неке од тема су: писање биографије и мотивационог писма, учешће на разговору за посао, процес селекције кандидата и како скренути пажњу на себе.
Ова компанија је уједно и један од добрих примера када је реч о улагању у запослене и њихове обуке. Наиме, како се наводи у Извештају о одрживом развоју НИС-а за 2022. годину НИС је, у сарадњи са екстерним сарадницима. организовао 3.407 обука на којима је учествовало 4.407 запослених. Укупан број сати обука износи 95.879. У сарадњи са интерним тренерима реализовано је 1.565 интерних обука, на којима је 4.284 запослених. Посебно је значајно и што је НИС наставио да пружа шансу младима тако да су у компанији прошле године реализовани програм студентске праксе НИС Цаллинг, као и програм запошљавања младих дипломаца и студената мастер студија „НИС Енергy”.