Верници сутра, 6. маја, прослављају велики хришћански празник - Ђурђевдан.
Обележавањем Ђурђевдана чува се успомена на Светог Ђорђа. Представја једну од најчешћих слава код Срба.
Ђурђевдан је празник који носи много народних обичаја. У народу се узима за границу између зиме и лета, везује се за здравље укућана, удају и женидбу младих, плодност и добре усеве.
Обичаји на Ђурђевдан
Један од најстаријих обичаја уочи Ђурђевдана је да домаћица спушта у посуду пуну воде разно пролећно биље, а онда одмах дрен, па за њим здравац, и на крају грабеж и црвено јаје, чуваркућу. То се затим ставља испред куће да преноћи.
Прочитајте још: "ПОБЕГАО САМ СА СВОГ ВЕНЧАЊА": Чувар српске културе, Виктор Лазић, постао ИНДОНЕЖАНСКИ зет (ФОТО)
Ујутру се сви редом умивају водом: деца - "да буду здрава као дрен", девојке - "да се момци грабе око њих", старији - "да буду здрави", домаћин – "да му кућа буде добро чувана".
У неким крајевима на Ђурђевдан се плету венчићи од пролећног цвећа, а онда се њима ките улазна врата. Ти венчићи треба да стоје до наредног Ђурђевдана.
Обичај је и да се на Ђурђеведан, рано пре зоре, одлази у природу на "ђурђевдански уранак", на пропланку или поред реке.
И данас се верује да ако је на сутрашњи дан ведро и лепо време да ће година да буде плодна, а ако на овај празник и сутрадан буде падала киша верује се да ће лето да буде сушно.
Прочитајте још:Не иде вам женидба или удаја? Старац Тадеј објаснио да за то постоји ЈЕДАН РАЗЛОГ
Икона Светог Ђорђа
Свети Ђорђе се на иконама представља на коњу, а копљем пробада аждају. Нешто даље од њега стоји једна жена у господском оделу. Аждаја на икони представља многобожачку силу због које су страдали бројни невини људи. Свети Ђорђе ју је према веровању победио и својом мученичком смрћу задао смртни ударац "незнабоштву".
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ