Постоји много књига, филмова и песама посвећених теми среће.
Узмите најпопуларнију песму на свету "Хаппy" Фарела Вилијамса као пример. Гледамо како се неко радује успеху, љубави, па чак и у тешким кризним временима остаје позитиван. Али да ли су ти људи заиста срећни? И да ли с годинама постајемо срећнији? Студија са Универзитета у Калифорнији показала је да је срећа највећи парадокс у нашем животу, откривамо због чега.
"Парадокс старења"
Као резултат студије, интервјуисано је 1.500 одраслих особа старости између 21 и 100 година. Научнике су занимали сви аспекти њиховог здравља, физички и психички.
Резултат је био невероватан: што смо старији, све смо срећнији. У том контексту, истраживачи говоре о „парадоксу старења“. Како старимо, многи од нас доживљавају вецће задовољство у животу него што смо били млађи.
Најбољи пример за то: икона америчког стила Ирис Апфел, која је са 97 година разнела интернет и постала не само инфлуенсерка са милион пратилаца на Инстаграму, већ и врхунски модел потписивањем уговора са агенцијом ИМГ, која је, на пример, запошљава звезде попут Карли Клос и Ларе Стоун.
Прочитајте још: Који град је добио ПРВИ КЛАВИР У СРБИЈИ? Није Београд
Према студији, наизглед испуњене и обећавајуће године - од 20 до 30 година - нису најсрећније у стварности. У овом узрасту не подносимо неуспехе, пуни смо сумњи, а многи пате од менталних болести попут депресије или анксиозних поремећаја. Као разлог научници наводе неизвесност будућности која мучи многе младе људе у овом добу. Такође, многе анксиозности настају као резултат наших сопствених одлука: посао, селидба, љубав - у њима нисмо увек сигурни када смо млади.
Социолози нису заправо израчунали најсрећније године - ово је превише индивидуално, али су ипак донели један тачан закључак из ове студије: у било којој доби можете уживати у животу не доводећи у питање сваку своју одлуку. Верујте себи, слушајте себе, јер живети, значи грешити. А ваше грешке и године су ваше богатство, што вас сваке године чини срећнијим.