Како да се расхладите одмах, вероватно се питате. Температура скаче, најављен је црвени метео-аларм, имамо инстант савете да спустите температуру.
Како да се расхладите, то је питање које данас вероватно себи поставјате. Према најавма РХМЗ-а, предвиђено је 38 степени, а екстремна топлота представља озбиљан ризик по здравље, нарочито код осетљивих група, а то су мала деца, труднице, старије особе, гојазне особе, хронични болесници. Тело не би требало да буде превише вруће предуго јер то може да нашкоди мозгу и другим органима, савет је америчког националног института за здравље, преноси ЦНН.
Знојење је природни систем за хлађење тела, али када то није довољно, постоји повећан ризик од развоја хипертермије – чији знаци укључују топлотне грчеве, топлотни едем и топлотни удар. Топлота у комбинацији са високом влажношћу повећава тај ризик, јер ниво засићености ваздуха чини да се зној накупља на кожи и спречава тело да се природно охлади. А било да ли добро или лоше подносите екстремну врућину, да ли се налазите у климатизованом простору или пак не подносите клима-уређаје, постоје начини да се расхладите и осећате пријатно и без климе. Можете се расхладити и коришћењем неких основних знања како да контролишете његове температуре. И на сајту Градског завода за јавно здравље у Београду можете да прочитате препоруке како да расхладите тело и дом када се упале ваздух и асфалт.
Хидратација!
Прво и основно правило: хидрирајте се, хидрирајт се, хидрирајте се. Не излазите из куће без флаше воде, а њу, ако можете, носите у некој расхладној торбици, сада их је пуно на тржишту и нису скупе.
Хидрирање је први и најважнији корак у хлађењу. "Температура воде није битна јер ће је ваше тело загрејати. Ако ваше тело пати од врућине и треба да се охлади, то не може без довољно влаге, јер се тело хлади знојењем", рекао је за ЦНН Вендел Портер, виши предавач емеритус пољопривредног и биолошког инжењерства на Универзитету Флорида.
Основна опрема за напоље
- Носите шешир или капу.
- Носите наочаре.
- Носите светлу одећу од природних материјала.
- Распршивач са водом или неком фином течношћу.
- Набавите портабл вратни вентилатор на батерије.
Температура у затвореном не сме да прелази 30. подељак
Расхладите просторије у којима боравите, нарочито уколико у њима бораве деца, труднице, особе страрије од 60 година, те особе са хроничним здравственим тегобама – у кући температура не би требало да прелази 30 ⁰Ц у току дана, односно 24 ⁰Ц у току ноћи.
Боравите у најхладнијој просторији
Боравите у најхладнијој просторији свог стана или куће, нарочито ноћу.
Ноћу широм отворите прозоре
Искористите свежији ноћни ваздух како бите расхладили свој дом. Ако је могуће, током ноћи и раних јутарњих сати оставите све прозоре отвореним, са подигнутим ролетнама, како бисте простор адекватно проветрили и расхладили.
Спустите ролетне на сунчаној страни
Смањите количину врућег ваздуха која улази у ваш дом. Ставите завесе, драперије или тенде на прозоре који су изложени сунцу у току дана.
Мокри пешкири
По просторији можете распоредити и мокре пешкире, али тиме се повећава влажност ваздуха.
Клима никако на мање од 7 степени
Уколико имате клима-уређај, затворите врата и прозоре да не трошите више енергије него што је потребно. Подесите температуру тако да не буде нижа од 7 ˚Ц у односу на спољну.
Гасите светла и уређаје које не користите
Сијалице и многи електрични уређаји додатно ослобађају топлоту и греју околни ваздух, искључите из струје све оне уређаје које не користите. Обчне сијалице замените ЛЕД сијалицама.
(Сенса)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ