Одговор на ово питање дали су номадски пастири Арапског полуострва и северне Африке
Питање које многе занима: да ли је боље носити белу одец́у за време паклених вруц́ина него црну? Одговор на ово питање дали су научници, а објашњење се крије у занимљивим налазима и предању бедуина, номадских пастира Арапског полуострва и северне Африке.
Бедуини, познати по преласку вруц́их пустиња, носе и црну и белу одец́у, али је познато да најчешц́е преферирају црне хаљине. Испоставља се да боја одец́е није пресудна за одржавање пријатне телесне температуре. Кључну улогу игра тканина од које је одец́а направљена и њен крој.
Научни часопис Натуре објавио је 1980. године чланак под насловом: „Зашто бедуини носе црне хаљине у врелим пустињама?“. У том чланку научници су истраживали која боја одец́е најбоље пристаје за најтоплије дане. Црна одец́а, испоставило се, упија топлоту брже од беле одец́е, али ова топлота не допире до коже у истој мери као бела одец́а. Наиме, додатна топлота коју апсорбује црни огртач губи се пре него што стигне до коже.
Савети за облачење током вруц́ине
Најважније је да одец́а не буде уз тело. Боја одец́е није толико важна колико њена прозрачност и удобност. Одец́а треба да буде довољно лагана да омогуц́и ваздуху да слободно циркулише између тканине и коже. Бедуини, на пример, носе лепршаве хаљине које омогуц́авају неопходну вентилацију.
Материјал одец́е такође игра важну улогу. У арапским земљама, уобичајен начин да се носи са вруц́ином је конзумирање топлих напитака и хране. Вруц́а храна изазива благи пораст телесне температуре, што подстиче тело да се додатно охлади кроз знојење.
Дакле, без обзира на боју одец́е, најважнији фактор током вруц́ина је да је одец́а прозрачна и удобна. Придржавање ових савета може значајно помоц́и у борби против високих температура. Према научним изворима као што су Тхе Гуардиан и Сциенце Фоцус, одговарајуц́а одец́а и узимање топлих напитака могу помоц́и телу да се боље носи са екстремном вруц́ином.
(Крстарица)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ