Ево зашто би требало да избегавате да пијете воду из пластичне флашице током лета
Топлотни талас је погодио Србији, са њим су дошле повишене темепературе, али и спарина. Током таквих дана много чешће ћемо да похрлимо за флашицом воде. Међутим, са здравственог аспекта важно је и коју воду пијемо. Она из пластичне флашице можда би могла да нам направи проблем на највећој врућини...
Једна просечна пластична флашица од једног литра састоји се из 240.000 пластичних честица. Познате и као нанопластика, ове честице су много мање од микропластике, које су раније откривене у боцама за воду, према новом истраживању Универзитета Колумбија након што су стручњаци користили ласере који су анализирали честице из три популарна бренда воде у САД. Опасност од ових нанопластика је у томе што су толико мале да могу уц́и директно у крвне ц́елије и мозак.
Пластика која се користи за прављење боца за воду обично садржи фталате који могу негативно да се одразе на здравље. Према Националном институту за науку о здрављу животне средине, фталати су "повезани са развојним, репродуктивним, можданим, имунолошким и другим проблемима", преноси Лад Библе.
Коаутор студије Беизхан Ијан, хемичар за животну средину у опсерваторији Ламонт-Дохерти Универзитета Колумбија, рекао је да ово није ништа необично.
"Ово није било изненађујуц́е, јер се од тога праве многе боце за воду. ПЕТ се такође користи за флаширане сокове, спортска пиц́а и производи као што су кечап и мајонез. Микропластика вероватно уђе у воду када се комадиц́и одвајају приликом истискивања боце или излагања топлоти", додао је научник.
Када температура порасте, хемијске везе у пластици почну да се разбијају, узрокујуц́и да микропласта продире у воду унутар наших флаша. Као замену можете да користите вишенаменске алумунијумске боце.
Мондо
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ