Померање сата може извршити велики утицај на наш биоритам, а спроведена истраживања ће вас изненадити
Ове године, летње рачунање времена ће почети 29. марта тачно у 16:33. Данас је почело пролеће, које ће трајати све до 21. јуна и окончаће се тачно у 17 часова и 40 минута. .
Прочитајте још: КАКО СЕ ПИШЕ: Да ли је правилно "ЏАКУЗИ" или "ЂАКУЗИ"? Многи праве грешку
Следећег викенда почиње летње рачунање времена: у ноћи између суботе и недеље, тачније 27.марта, казаљке се померају један сат унапред, са 2х на 3х. Како ће то утицати на нас?
Сва жива бића, укључујући и човека развили су унутрашњи биолошки сат. Тај сат регулише наше потребе и процесе попут спавања, телесне температуре, уношења хране, метаболизма. Он је прилагођен нашем животном стилу, а када дође до наглог мењања рачунања времена, попут померања сата, наш биолошки сат се може привремено или трајније пореметити.
Померање сата узрокује поремећај унутрашњег ритма, што може довести до појаве умора или несанице. Померање сата може повећати ризик за настанак депресије и гојазности.
Померањем сата током ноћи, са 2 на 3 часова, ми фактички губимо један сат предвиђен за спавање. Неки људи ће се брже прилагодити томе, а неки спорије.
Прочитајте још: У овој оптичкој илузији има ДЕВЕТ животиња – коју од њих прву угледате открива вашу праву личност
Забрињавајуће податке дају истраживања спроведена у Канади, када је утврђено да се значајно повећао број саобраћајних несрећа првог дан након померања сата.
Још један забрињавајући податак дала је студија спроведена у Шведској која је показала да је у прва три дана након померања сата повећана учесталост од срчаног удара
Трећа студије, овога пута спроведена у Данској уочила је да у периоду непросредно након померања казаљки број случајева оболелих од депресије расте и до 11%.
Због свега овога бројне су петиције да се прекине са померањем сата, а у Европској унији је већ покренута иницијатива од стране Европског парламента
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ