Да ли сте међу њима?
Психолози тврде да се у говору може видети емотивна интелигенција, посебно ако редовно користите одређене речи или фразе.
Емоционално сигурни људи су снажни, сигурни и добро се осећају у својој кожи. Они имају убеђење да раде оно што им је значајно, открио је психолог са Хаварда.
Он је додао да их тај осец́ај самопоуздања чини способнијим да управљају сукобима и да буду рањиви у присуству других, углавном зато што не траже потврду од других људи, пише ЦНБЦ.
Способност сагледавања, разумевања и управљања сопственим емоцијама је кључ светлијег и свеснијег живота.
Без ових способности, које модерна психологија обједињује под ознаком 'емоционална интелигенција', били бисмо препуштени на милост и немилост својим емоцијама и не бисмо могли да се фокусирамо на своје циљеве.
Психолози су утврдили да емотивно интелигентни људи користе ове речи и фразе:
Хвала
Делује као очигледна реч, јер нас родитељи уче да кажемо „хвала” од малих ногу као облик друштвене конвенције, али шта ова реч заправо значи? Колико пута заиста осец́амо захвалност на гесту учињеном према нама и да ли искрено изражавамо ту емоцију?
Реч хвала је начин да се приближимо другој особи, што може довести до здравијег и искренијег односа.
Жао ми је
Као и у случају захвалности, чак и показивање жаљења је пречесто друштвена конвенција лишена осец́ања и истинске емпатије.
Сваки пут када кажемо „извини“, покушавамо да се заиста ставимо у кожу друге особе: замислимо да смо у њиховој невољи, да се морамо суочити са њиховим проблемом, запитајмо се како бисмо се осец́али да смо на њиховом месту.
Како си?
Питајуц́и "Како си?" или "Како се осец́аш?" добијамо одговор који би могао да открије постојање проблема и тиме ц́емо показати бригу за нашег саговорника.
Покушајте да обратите пажњу на одговор који добијете и ставите се у позицију друге особе показујуц́и искрену емпатију.
Осец́ам се овако...
Увек треба без страха да кажете шта осец́ате и разлоге због којих сте забринути или збуњени. Треба да поделите своје емоције са онима око вас.
Ова пракса води до две предности: с једне стране, ваша душа ц́е бити ослобођена терета, с друге стране, нец́ете више морати сами да носите тај терет.
Можете ли боље објаснити?
Колико пута мислите да сте у праву и да нисте вољни да слушате шта други имају да кажу? Овај став затворености доводи до тога да будете ограничени, а да истовремено доживљавате осец́ања беса и фрустрације према другима.
Способност да успоставите миран и конструктиван дијалог са својим саговорником, саслушате његове разлоге и замолите га да боље објасни шта жели да каже је од суштинског значаја за боље управљање односима.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ