Данас је дан Свете Тројице. Празник се сматра рођенданом Цркве Христове. Један је од најзначајнијих хришћанских празника, и прославља се три дана, као и Божић и Васкрс.
На Свете Тројице испунило се Христово обећање ученицима да ће примити благодет Духа Светог и проговорити многим језицима које до тада нису знали. Тиме је завршено оснивање Христове цркве, а апостоли кренули по свету да шире Христово учење.
Данас се не пењите на дрвеће, јер ризикујете да узнемирите русаљке.
Учење о Светој Тројици
Православно учење ο Светој Тројици није само догматски канон или област теологије, него главно и изричито учење ο неизрецивој и несхватљивој љубави Три Личности: Оца, Сина и Духа Светог, који су стваралачки узрок, извор, темељ и центар постојања целог света.
Догмат ο божанству Тројице дефинисан је на Другом васељенском сабору (Цариград, 381) у првом члану (Бог), од другог до осмог члана (Син), и у осмом (Дух Свети) члану Симбола Вере.
Дакле, Света Тројица су један Бог, али Он има три лица: Бог-Отац, Бог-Син и Бог-Дух Свети, која су међу собом потпуно равноправна по божанским особинама.
Прочитајте још: Данас су Летње духовске задушнице, а на гробље ОБАВЕЗНО понесите једну ствар
Обичаји на дан Свете Тројице
- Обичај је да се на овај празник у храмове и домове уноси освећена зелена трава и цвеће.
- Обичаји везани за Свету Тројицу имају везе са паганским временима и борбом против демона те се сматра да на Духове не треба спавати.
- Обичај је да се обилазе манастири, што би нарочито требало да чине особе које траже опрост грехова или лек за болест.
- За време овог празника, не треба се пењати на дрво, јер тамо, према старом веровању, живе русаљке (виле настале од душа премилух девојака и утопљених жена, које нису имале погреб без уобичајених обреда). Онај ко се попне на дрво, ризикује да га русаљке запоседну и убаце у коло, које ће играти до смрти.
Прочитајте још: Највише вампира живело је у Подунављу, а проблем је решен КИНЏАЛОМ
Свете Тројице су крсна слава места и градова
Слава су Краљева, Крушевца, Пожаревца, београдских општина Чукарица, Обреновац и Лазаревац, као и Бежаније.
Као слава, Дан полиције и Дан МУП-а Србије, обежава се у знак сећања на 1862. годину, када је српска жандармерија, на овај празник, одиграла пресудну улогу у сукобима код београдске Чукур-чесме, као и у наредна два дана, током турског бомбардовања Београда.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ