Kada je u pitanju varijacija boja, Grenland nudi vrlo malo - uglavnom je bele boje zbog konstantnog snežnog pokrivača, uprkos svom imenu. Međutim kada su u pitanju zgrade i arhitektura, Grenland nudi idiličnu šarenolikost! Evo zašto su kućice na Grenlandu različitih boja!
Kolonijalisti su naseljavanjem Grenlada počeli da uvode sistem kolorizacije zgrada po njihovoj funkciji. Dakle kućice u različitim bojama nisu mamac za Instagram za posetioce, već se iza ovih boja krije jedan sasvim praktičan razlog.
Pročitajte još: Optička iluzija od koje je mnoge ZABOLELA GLAVA: Da li možete da otkrijete šta se dešava sa NJIHOVIM NOGAMA
Crvena za radnju, žuta za bolnicu i plava za fabriku. Sistem kodiranja boja zgrada i kuća na Grenlandu datira iz kolonijalne ere 1700-ih. Sistem je imao za cilj da pomogne ljudima da razlikuju zgrade pre nego što su postojali nazivi ulica ili brojevi. Sve zgrade su obojene u jednu od pet osnovnih boja - crvene, crne, žute, zelene i plave - svaka sa određenim značenjem.
Šarene kuće Grenlanda izgledaju zadivljujuće na ledenom pejzažu.
Ujamiugak Engell, iz Nacionalnog muzeja i arhiva Grenlanda, rekao je za MailOnline Travel: „Crvena je bila daleko najčešće korišćena boja jer je predstavljala ne samo crkvu već i trgovinu. „To je značilo da će sve zgrade koje se odnose na bilo koju od tih stvari, bilo da se radi o crkvi ili radnji ili kući u kojoj je živeo sveštenik, vlasnik radnje ili službenik, bile ofarbane u crveno. Kasnije je trgovina prešla na sopstvenu boju i počela da favorizuje crnu. Žuta je prvobitno predstavljala sve što je u vezi sa zdravljem. Sve bolnice su bile ofarbane u žuto, kao i kuće u kojima su živeli lekari i medicinske sestre. Zelena je u početku bila simbol za radio komunikaciju, a sa razvojem ličnih komunikacionih uređaja, kasnije je postala boja telekomunikacija. Na kraju, bila je plava boja, koja je često bila rezervisana za GTO (Grenlandsku tehničku organizaciju) i fabrike."
Razlog iza koordinacije boja je, naravno, bio da se olakša razlikovanje između kuća i da se stvori sistem u vremenu pre naziva ulica i kućnih brojeva. Međutim, Ujamiugak objašnjava da sistem nije uvek bio rigidan pa je bilo nekih anomalija. Mnoge kuće na Grenlandu su još uvek ofarbane u jarke boje, ali novi vlasnici ne moraju da se pridržavaju sistema kodiranja boja. Ipak, postoji nekoliko stvari koje su se danas zadržale. Bolnice su još uvek žute, a katedrala Grenlanda je još uvek crvena.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU