Прича о Индијанки која је 18 година провела сама на острву, сто километара од обале Калифорније, послужила је као инспирација за књиге и филмове.
Када је 1853. године жена спасена са острва Сан Николас, почела су поређења њене епопеје са Робинсоном Крусоом. Иначе, острво је део Каналског архипелага, ветровито је и углавном неплодно, па га је америчка морнарица разматрала као "кандидата" за прве тестове нуклеарне бомбе.
Прочитаје још: Драга и Александар Обреновић сликали су се са својим УБИЦАМА годину пре смрти, а фотографија се и данас може видети (ФОТО)
Индијанка, у историји позната као "усамљена жена са острва Сан Николас", чије се право име не зна, била је староседелац у Калифорнији и, вероватно, последњи преживели члан племена Николењо. Живела је сама на острву од 1835. до 1853. године.
Племе Николење масакрирали су ловци на морске видре.
На Каналским острвимаа Индијанци су се населили пре 10.000 година све до 1814. године када је група домородаца са Аљаске, ловаца на морске видре, масакрирала већну острвљана. Крајем новембра 1835. једрилица "Пеор ес Нада", којом је заповедао Чарлс Хабард, евакуисала је преостале људе са Сан Николаса.
Скочила је са палубе због сина или брата?
Романтичнија верзија прича да је девојка скочила са палубе у море када је схватила да је њен млађи брат или сину остао, а археолог Стивен Шварц каже да је прича настала крајем 19. века, у викторијанској ери.
Прочитајте још: Мистерија Хртковаца БРУЈИ СРБИЈОМ: После ЗЛАТНЕ КАЦИЦЕ, лопови ПЉАЧКАЈУ римске виле под окриљем ноћи и траже БЛАГО (ФОТО)
Фратар Хосе Гонсалес Рубио је нудо новац да доведу Индијанку, али то је успело тек у трећем покушају Карлу Дитману који је открио људске трагове на плажи и комаде сала фоке остављене да се осуше.
Даља потрага довела је до Индијанке, која је живела у импровизованој колиби изграђеној делом од костију китова. Била је одевена у сукњу од зеленкастог перја корморана. Одвели су је у мисију Санта Барбара.
Носила је сукњу од перја корморана...
Индијанка, која је 18 година живела без контакта са људима, наводно је била усхићена, дивећи се коњима, европској одећи и храни, а ускоро је и крштена, и добила је име Хуана Марија.
Умрла је после само 7 недеља...
Било јој је дозвољено да остане са Нидевером, који ју је описао као жену "средње висине, али прилично дебелу ... Лице јој је било пријатно, док се непрестано смешила. Имала је све зубе, али били су истрошени до десни.
Прочитајте још: Раде Поповић, начелник Београдске криминалистичке полиције, добио је ЗАДАТАК: Ко је убио мултимилионерку Драгу Митрићевић?
Хуана Марија је само седам недеља након доласка у цивилизацију, 19. октобра 1853, умрла од дизентерије. Нидевер је тврдио да је њена "наклоност" према зеленом кукурузу, поврћу и свежем воћу, након што годинама није јела такву храну, проузроковала тешку и фаталну болест. Сахрањена је у необележеном гробу на породичној парцели породице Нидевер, на гробљу мисије Санта Барбара.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ