Од када је започела каријеру лекарке непрестано се борила са мизогиним, суровим мушким светом који је покушао да је на сваки начин уклони.
Драга Љочић је рођена у Шапцу 25. фебруара 1855. године. Била је пето дете трговца Диме и Марије. Она је основну школу завршила у Шапцу, а Вишу женску у Београду. Пошто је Лицеј завршила, она је 1872. постала прва Српскиња која је похађала циришки медицински факултет.
Током студија, упознала се са руским студентима, а тако се упознаје и са идејама руских нихилиста, што је утицало на формирање њених политичких ставова и однос према феминизму.
Прочитајте још: Била је једна од најлепших жена, а након породичне трагедије одлучила је да себи одузме живот (ФОТО)
Године 1876. почиње српско-турски рат и Драга напушта студије и придужује се војсци као болничарка. После рата одликована је чином поручника. Враћа се у Цирих и дипломира 1879. године.
По повратку у домовину не успева да нађе посао у државним установама. Више пута је одбијана, а најапсурднији разлог је тај "да јој се не може удовољити захтев јер жене не служе војску", а она је већ имала чин поручника.
Тек након неколико ургенција краљице Наталије одређена јој комисија која ће утврдити њену стручност. Након позитивне процене, Драга отвара приватну лекарску праксу. Године 1881. успева да се запосли као лекарска помоћница у државној болници у Београду.
Прочитајте још: Живела је САМА на острву 18 година, а у цивилизацији је УМРЛА за два месеца
Године 1889. она се поново обратила министарству унутрашњих дела, са веома јасним ставом и потпуно одлучним тоном који није био молба већ захтев министру. Начелник Санитета је изјавио да "женскиња по самој својој физичкој природи позвано је да се наслања на јачег од себе - на човека, који ће руководити у њезином животу".
Прочитајте још: Невероватна прича: Након три године дечак пољупцима пробудио мајку из коме (ВИДЕО)
Обратила се и краљу Милану и државном савету, али ништа није побољшало њен професионални положај. Напротив, децембра 1889. добила је решење о отпуштању из службе. Драга је наставила са приватном праксом и веома успешно лечила пацијенте све до завршетка Првог светског рата.
Она је ипак, после деценија борби за професионално изједначавање и стицање једнаки права, крајем 1924. године, остварила право на пензију
Драга Љочић је у историји српске медицине запамћена као велика добротворка и као особа која често бесплатно лечила децу, нарочито девојчице, пошто је имала увид у здравствено стање ученица у женским школама.
Са др Јованом Јовановићем је 1904. године основала Материнско удружење
Заједно са доктором Лазом Лазаревићем бесплатно је лечила девојчице из Женске радничке школе.
Драга Љочић је била удата за Рашу Милошевића, са којим је имала пет кћери, а једна од ћерки је, праћена мајчином храброшћу и борбом, као и мајка, завршила студије медицине у Цириху.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ