Добила је чин поручника лечећи рањенике у српским ратовима, али је њен рад у доба мира наилазио на подсмех, осуде и увреде надлежних
Драга Љочић (1855-1926) била је прва српска лекарка, добротвор и борац за права жена и деце, ратни херој.
Прочитајте још: Ненадмашив двојац направио УРНЕБЕС! Ево како то тате чувају ћерке и праве им фризуре (ВИДЕО)
Иако је целог живота чинила само добра дела, наилазила је на подсмех, ниподаштавање и неправду тадашње Србије. Завршивши Лицеј, 1872. постаје прва Српкиња која је похађала Циришки медицински факултет. Када је 1876. почео Српско-турски рат, напустила је студије и придружила се српској војсци као болничарка. Након учешћа у борби на Шуматовцу одликована је чином поручника. По завршетку рата Драга се вратила у Цирих, где је 1879. дипломирала и тако постала наша прва лекарка. По повратку у Србију безуспешно је покушавала да нађе посао у државним институцијама.
Фото: Википедија
Упутила је и званичан допис Министарству унутрашњих дела, у коме је тражила да јој издају лиценцу за рад на основу дипломе са Циришког универзитета. Неколико пута је одбијен захтев, а изговори за дискриминацију били су различити. Најапсурднији је да „јој се не може удовољити на захтев јер жене не служе војску“. Тек након ургенција краљице Наталије одређена је комисија којој је био задатак да потврди или оспори Драгину стручност. Комисија је, након темељног испитивања, веома повољно оценила стручне квалификације докторке Љочић и тада јој је одобрено да отвори приватну лекарску праксу.
У државној служби, међутим, није могла да добије равноправан статус с осталим колегама. Она је тек 1881. успела да се запосли, као лекарска помоћница, у државној болници у Београду. Вршила је дужност руководитељке Женског одељења Опште државне болнице, али с платом и правима лекарске помоћнице.
Прочитајте још: Уштедите простор у кухињи уз овај ТРИК и заувек се отарасите сушилице за судове! (ВИДЕО)
Због невероватне пожртвованости и професионализма који је показала за време трајања Српско-бугарског рата из 1885. унапређена је у секундарног лекара, али ни тада није постала равноправна с колегама: њена плата била је две хиљаде динара годишње, док је њихова била две и по.