„Дервиш и смрт“, је књижевни одговор Меше Селимовића унутрашњем демону који га је опседао двадесет година након смрти брата, Шефкије Селимовића.
Селимовићи су били позната партизанска породица у Тузли.
Мешин брат, Шефкија, регрутован је у домобране, да би током првог ослобођења Тузле, прешао на старну партизана. Током борби успео је да се истакне и стекне чин потпоручника.
Све је ишло како треба за младог Шефкију, до кобне заплене 1944. године.
Прочитајте још: Достојевски, Толстој и Пушкин су познати КОЦКАРИ: Игре са картама су их скупо коштале! (ФОТО)
Крађа из магацина
Те године је Шефкија, као руководилац Фонда народних добара, изнео из магацина део намештаја (кревет, ормар и још нешто ситнијег намештаја) и послао га кући.
За ову крађу је сазнао штаб Корпуса и одмах је затражено да се Селимовић ухапси. У то време, код партизана су се и најмање пљачке кажњавале најстрожије, јер је све третирано као народно добро, а имовина је високо вреднована. Сви смо чули причу о партизанском војнику који је на ослобођеној територији узео четири јаја из кокошињца и због тога најстрожије кажњен - смрћу.
Шта је могао да очекује Шефкија?
Суђење Шефкији
На суђењу је признао да јесте узео намештај, али да су то чинили и други. На срећу, пуштен је с образложењем да се ипак ради о официру из познате партизанске породице. Пуштен је из затвора, рашчињен и враћен у војску као обичан војник.
Када је Штаб Корпуса сазнао да је Селимовић пуштен из затвора, одмах су захтевали да му се суди на војном суду, јер се зна да партизанска војска не толерише крађу.
Шефкија је предат војном суду где је по кратком поступку осуђен на смрт. Оно што га е први пут избавило (чињеница да потиче из познате партизанске породице), овај пут му је била отежавајућа околност. Желели су да послужи за пример! Човек из познате породице треба најпре да плати за свако недело.
Крајем 1944. је стрељан и покопан на непознатом месту.
Прочитајте још: Бикови НЕ ЈУРИШАЈУ на црвену боју! Пет познатих чињеница за које смо сви веровали да су тачне, a заправо су ЛАЖ!
Због чега је Шефкија узео намештај?
Да цела прича добије још тужнији крај, разбог због ког је Шефкија узео намештај је и више него болан. Шефкија је намештај из ГУНД-овог магазина заправо посудио, и то зато што су му усташе опљачкале стан, а супруга му се у празан дом враћала из јасеновачког логора.
Меша се никад није опаравио од ове породичне неправде и 20 година касније је смогао снаге да напише дело као одговор на трагичан догађај. Управо "Дервиш и смрт" је постала Мешина најпознатија књига.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ