Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ШКОЛСКИ ДАНИ ПАТРИЈАРХА ПАВЛА: Делио је клупу са овим књижевним великаном

Ово је изузетно дирљива прича о судбини која је повезала два изузетна појединца, а њихове животне путање су не само биле паралелне већ и дубоко повезан

1717076354_CBVCVBCBCV.jpg
Фото: Фифић
Oglas

Гојко Стојчевић, који ће касније постати патријарх српски Павле, и Мехмед Селимовић, велики књижевник, делили су школску клупу у тузланској нижој гимназији двадесетих година прошлог века.

Иако су били различитих година, њихова пријатељства су била изузетно блиска.

Гојко, пореклом из славонског села Кућанаца, изгубио је родитеље веома млад и био је послат на школовање у Тузлу. Међутим, иако су га пратили лични губици, он је израстао у великог духовног лидера.

,,Ја сам седео у првој клупи. Са десне ми је стране био муслиман Меша, а са леве један Хрват. Ја сам био у средини. Тако да смо живели, што се каже, као браћа, као своји... Тада се то није тако осећало јер се видело да су времена тешка и да иду још гора.''

,,Тако су те разлике и националне и ове друге биле непримећујуће. Сад се сувише истиче понекада националност и вера... А онда је били смо другови школски, у истој клупи смо седели Србин, Хрват и муслиман. '' причао је патријарх Павле о својим школским данима.

С друге стране, Мехмед Селимовић, рођени Тузлак, потекао је из угледне породице и био је веома перспективан младић.

Иако је његова каснија књижевна каријера била импресивна, његов живот обележила је дубока трагедија - губитак старијег брата Шефкије, који је страдао за време Другог светског рата.

Ова прича о два великана не само да показује како су се њихови путеви укрстили, већ и колико су њихови животи били повезани с локалном заједницом и временом у којем су одрасли.

Њихова пријатељства и оданост један другоме оставили су дубок траг, а њихови животни путеви, иако различити, били су нераскидиво повезани.

Њихове личне трагедије, попут губитка родитеља и браће, обликовале су их као појединце и утицале на њихова дела. Селимовић је, на пример, своју трауму изразио кроз своје најпознатије дело "Дервиш и смрт".

Ова прича је подсетник на то како судбина често има необичне начине да исплете путеве између изузетних појединаца, чинећи их вечно повезаним чак и након што су они напустили овај свет.

(Ало)

 

БОНУС ВИДЕО:

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas