Друштвене мреже, осим што су непресушни извор забаве и корисних информација, често су и место на коме вербално насиље доживљава свој врхунац.
Недавно је на друштвеној мрежи "Твитер" корисница Александра Војводић искусила шта све интернет насиље заправо подразумева, а повод гнусним коментарима других људи била је једна сасвим безазлена фотографија.
Прочитајте још: "Ругобо, спалићу ти кућу": Светлана живи у Обреновцу, има албинизам и због тога свакодневно трпи булинг (ФОТО)
Наиме, Александра је поделила своју фотографију у униформи и написла: "Извињавам се свима којима је засметала ова фотографија, па су ме пријавили. Напустила сам војску, а ово је када сам добила потпоручнички чин. Као што рекох, нисам генерал, али имам поглед окренут будућности."
Izvinjavam se svima kojima je zasmetala ova fotografija, pa su me prijavili. Napustila sam vojsku, a ovo je kada sam dobila potporučnički čin. Kao što rekoh, nisam general, ali imam pogled okrenut budućnosti😊 pic.twitter.com/UigK183QPU
— Aleksandra Vojvodić (@Aleksandra_Vojv) February 5, 2022
Иако многима није јасно шта је то што је засметало многима на овој наизглед обичној фотографији, један корисник "Твитера" дао је следеће образложење:
Ако ниси више у униформи глупо је да објављујеш... вољно!
Међутим, Александра је потом објавила негативне коментаре који су били на рачун тога што је напустила војску, али и тога да се њен професионализам доводи у питање, само због тога што је женско.
"Ниси ваљда очекивала да те наградимо аплаузима што си окренула леђа својој домовини која није жалила да те нечему научи и вероватно обезбеди миран и лагодан живот, јер шта би једна ишколована жена могла да ради у војсци него да нешто пискара за добре паре", био је један од коментара.
"Зашто си се уписала на академију ниси ваљда очекивала да научиш да чуваш овце", још један је у низу негативних коментара.
"Је л су руководила шминкерским водом?"
Ипак, и поред гомиле негативнихи увредљивих коментара, нашли су се и они пуни подршке.
"Толико је лепа ова фотографија да не могу да верујем да је неком могла да засмета!"
"Ова слика може да смета искључиво непријатељу!"
"Фотографија за понос. А овима што смета, може само то, да им смета! Много је ружно бити љубоморан и завидан."
"Мени је ово прелепо. У моје време девојке нису служиле војску, али сам током бројних посета Израелу видео да тамо војни рок служе и девојке. Не знам зашто би ова фотографија могла неком да смета, али побуде тих који се буне прилично су јасне."
Зауставите насиље
На крају ове приче, важно је схватити једну поруку: интернет насиље је насиље као и свако друго вербално, физичко, психичко, па и сексуално. Важно је препознати га, и на време спречити.
Ако мислите да сте жртва насиља, први корак је да потражите помоћ од особе којој верујете, а неопходно је и да се о томе јавно говори.
Ако се насиље дешава на друштвеној мрежи, блокирајте насилнике и да пријавите негативне коментаре тој друштвеној мрежи. Компаније морају да штите своје кориснике, а од помоћи су и сакупљени докази – поруке и слике које доказују да сте били изложени насиљу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ