Упознајте се са најпознатијим старословенским божанствима.
У историјским изворима нема аутентичних података о старословенским божанствима и једини извори су старе легенде, веровања и песме.
Код Јужних Словена нису до сада археолошки потврђена светилишта ни идоли,а у историјским изворима се не помиње ни свештенство нити има података о култовима и ритуалима,мада се зна да су жртве приносили боговима само као молитву за свој спас.
Након доласка хришћанства, старословенске богове замењују свеци, па тако Перун постаје Свети Илија, а Велес - Свети Василије.
Пантеон богова древних Словена
Творац је Род и он се третира као врховно божанство.
Прочитајте још: Пронађене МИСТЕРИОЗНЕ грађевине у Саудијској Арабији - Старије и од египатских пирамида! (ФОТО/ВИДЕО)
Перун се спомиње као владар света. Он је бог грома и неба и указује на громовника и на бога уништитеља па му је зато приписан и утицај на природне непогоде, али је познат и по томе што је везан за правду. Он кажњава зле и непослушне и затвара им небеска врата. За извршење казне најешће користи муњу. Интересантно је да је након доласка хришћанства, Перунову улогу преузима Свети Илија.
Лада је богиња љубави,лепоте и плодности. По веровању старих Словена она живи у другом свету званом Ириј до пролећа, када се буди носећи са собом пролеће. Лада се предстваља као девојка дуге златне косе у коју је каткад уплетен венац од житног класја, што симболозује њену функцију божанства плодности чинећи је тако аспектом Мајке Влажне Земље.
Сварог је земаљско божанство. Слављен је у време сетве и жетве и био је заштитник сточара и ратара. Сварог је поседовао и велики ковачки чекић. Такође, Сварогово култно место било је и огњиште и уз њега су се често вршили обреди посвећени Сварогу.
Прочитајте још: ИСПИРАЊЕ ЗЛАТА у Пеку - Треба вам само лопата, испитак и срећа! (ВИДЕО)
Јарило и Морана- У ноћи Нове године Перуну је рођено двоје деце: син Јарило, бог плодности и вегетације и кћи Морана, богиња природе и смрти. Сунце (Морана) и Месец (Јарило) постали су њихова обележја. Верује се да је Велес отео Јарила и одвео га у подземни свет да га одгаја као свог сина. Почетком пролећа, Јарило се враћа у свет живих, заљубљује у своју сестру и њихово венчање доноси плодност и изобиље. Стари словени су веровали хладноћа,снег,лед и смрт долазе од Моране па је у неким крајевима постојао обичај спаљивања лутке која представља Морену или Баба Јагу, како су је још звали, у знак да је прошла зима.
Венчање брата и сестре, Јарила и Моране означавало период изобиља и плодности.
Велес или Волос је словенски бог поља, пашњака и шума односно усева, стоке и животиња (дивљих). Његов животињски пандан је медвед, док је у хришћанству његову улогу преузео Свети Василије. Има неких аутора који у њему виде и словенског бога подземног света, а неки му приписују и заштиту поезије. По њему је назван један од најконтроверзнијих списа из области старе словенске вере познат као Велесова књига.
Прочитајте још: Данас наберите КОПРИВУ и урадите ОВУ ствар - Обичај на Ђурђевдан који доноси здравље вашој деци! (ВИДЕО)
Световид је четвороглави бог рата који све види и лечи. Он је свети и снажни Вид који види (видовитост), зна (прориче судбину), светли и ведри, свети је витез и плодоносни ратник. Световида је приликом покрштавања наследио Св. Вид, а после Косовске битке Св. Кнез Лазар. Као ратничког бога, његове атрибуте су наследили Св. ратници Димитрије, Нестор, Св. Ђурђић и Св. Кузман и Дамњан. Од свих словенских божанстава највише је остало писаних података о Световиду у хроникама католичких мисионара приликом покрштавања Словена.
Морана је била омражена богиња код старих Словена, док је њена супротност, Весна, била једна од омиљених богова.
Весна је била богиња пролећа и младости. Она је означавала почетак пролећа, рађање природе и крај зиме коју стари словени никако нису волели. Весну су Словени доживљавали као младу и лепу девојку у белој хаљини,окићену венцима и косом украшеном цветним звонима.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ