Upoznajte se sa najpoznatijim staroslovenskim božanstvima.
U istorijskim izvorima nema autentičnih podataka o staroslovenskim božanstvima i jedini izvori su stare legende, verovanja i pesme.
Kod Južnih Slovena nisu do sada arheološki potvrđena svetilišta ni idoli,a u istorijskim izvorima se ne pominje ni sveštenstvo niti ima podataka o kultovima i ritualima,mada se zna da su žrtve prinosili bogovima samo kao molitvu za svoj spas.
Nakon dolaska hrišćanstva, staroslovenske bogove zamenjuju sveci, pa tako Perun postaje Sveti Ilija, a Veles - Sveti Vasilije.
Panteon bogova drevnih Slovena
Tvorac je Rod i on se tretira kao vrhovno božanstvo.
Pročitajte još: Pronađene MISTERIOZNE građevine u Saudijskoj Arabiji - Starije i od egipatskih piramida! (FOTO/VIDEO)
Perun se spominje kao vladar sveta. On je bog groma i neba i ukazuje na gromovnika i na boga uništitelja pa mu je zato pripisan i uticaj na prirodne nepogode, ali je poznat i po tome što je vezan za pravdu. On kažnjava zle i neposlušne i zatvara im nebeska vrata. Za izvršenje kazne naješće koristi munju. Interesantno je da je nakon dolaska hrišćanstva, Perunovu ulogu preuzima Sveti Ilija.
Lada je boginja ljubavi,lepote i plodnosti. Po verovanju starih Slovena ona živi u drugom svetu zvanom Irij do proleća, kada se budi noseći sa sobom proleće. Lada se predstvalja kao devojka duge zlatne kose u koju je katkad upleten venac od žitnog klasja, što simbolozuje njenu funkciju božanstva plodnosti čineći je tako aspektom Majke Vlažne Zemlje.
Svarog je zemaljsko božanstvo. Slavljen je u vreme setve i žetve i bio je zaštitnik stočara i ratara. Svarog je posedovao i veliki kovački čekić. Takođe, Svarogovo kultno mesto bilo je i ognjište i uz njega su se često vršili obredi posvećeni Svarogu.
Pročitajte još: ISPIRANJE ZLATA u Peku - Treba vam samo lopata, ispitak i sreća! (VIDEO)
Jarilo i Morana- U noći Nove godine Perunu je rođeno dvoje dece: sin Jarilo, bog plodnosti i vegetacije i kći Morana, boginja prirode i smrti. Sunce (Morana) i Mesec (Jarilo) postali su njihova obeležja. Veruje se da je Veles oteo Jarila i odveo ga u podzemni svet da ga odgaja kao svog sina. Početkom proleća, Jarilo se vraća u svet živih, zaljubljuje u svoju sestru i njihovo venčanje donosi plodnost i izobilje. Stari sloveni su verovali hladnoća,sneg,led i smrt dolaze od Morane pa je u nekim krajevima postojao običaj spaljivanja lutke koja predstavlja Morenu ili Baba Jagu, kako su je još zvali, u znak da je prošla zima.
Venčanje brata i sestre, Jarila i Morane označavalo period izobilja i plodnosti.
Veles ili Volos je slovenski bog polja, pašnjaka i šuma odnosno useva, stoke i životinja (divljih). NJegov životinjski pandan je medved, dok je u hrišćanstvu njegovu ulogu preuzeo Sveti Vasilije. Ima nekih autora koji u njemu vide i slovenskog boga podzemnog sveta, a neki mu pripisuju i zaštitu poezije. Po njemu je nazvan jedan od najkontroverznijih spisa iz oblasti stare slovenske vere poznat kao Velesova knjiga.
Pročitajte još: Danas naberite KOPRIVU i uradite OVU stvar - Običaj na Đurđevdan koji donosi zdravlje vašoj deci! (VIDEO)
Svetovid je četvoroglavi bog rata koji sve vidi i leči. On je sveti i snažni Vid koji vidi (vidovitost), zna (proriče sudbinu), svetli i vedri, sveti je vitez i plodonosni ratnik. Svetovida je prilikom pokrštavanja nasledio Sv. Vid, a posle Kosovske bitke Sv. Knez Lazar. Kao ratničkog boga, njegove atribute su nasledili Sv. ratnici Dimitrije, Nestor, Sv. Đurđić i Sv. Kuzman i Damnjan. Od svih slovenskih božanstava najviše je ostalo pisanih podataka o Svetovidu u hronikama katoličkih misionara prilikom pokrštavanja Slovena.
Morana je bila omražena boginja kod starih Slovena, dok je njena suprotnost, Vesna, bila jedna od omiljenih bogova.
Vesna je bila boginja proleća i mladosti. Ona je označavala početak proleća, rađanje prirode i kraj zime koju stari sloveni nikako nisu voleli. Vesnu su Sloveni doživljavali kao mladu i lepu devojku u beloj haljini,okićenu vencima i kosom ukrašenom cvetnim zvonima.
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU