То је нормално, али само ако се овако понашате. Како на суптилан начин партнеру објаснити да нам је повремена дистанца те врсте заиста потребна?
Шта да радимо ако не разуме?
- Нисам сигурна како на суптилан начин то учинити, али сам сигурна да му то свакако морамо објаснити, насамо или уз помоћ професионалца, системског породичног психотерапеута, јер је ова ставка изузетно важна као превенција многих нежељених дешавања - каже Марина Маљковић Ранитовић, психолог.
Прочитајте још: ДОКТОРИ УПОЗОРАВАЈУ: Оно што радите пре секса може вас јако скупо коштати
Како да направимо оптималан начин функционисања везе ако ни нама ни партнеру заправо ни не треба "слободан простор"?
- Сви парови са којима сам радила, а све време су упућени једно на друго и раздвајају се по правилу само када баш морају, имају неку своју специфичну, често тешку или трагичну причу у историјату или тако функционишу. То је њихов начин да прођу кроз неке немиле догађаје које су имали или их и даље имају, а од којих се бране симбиозом коју на крају учине функционалном - истиче психолог.
На почетку везе нам се често чини да смо нашли сродну душу по свему, па и по заједничким интересовањима. По правилу, како се веза развија, тако увиђамо наше међусобне разлике у свему, па и у интересовањима, и то је сасвим нормалан ток. У различитим животним фазама и етапама развоја везе може да нам се учини на тренутак да никада нисмо ни имали ништа заједничко са партнером и да се питамо шта уопште и тражимо заједно.
Да ли се уопште може назвати ваљаном веза у којој један од учесника жели да стално буде упућен на другог
Прочитајте још: ДОКТОРИ УПОЗОРАВАЈУ: Оно што радите пре секса може вас јако скупо коштати
-Мањак заједничких интересовања са партнером требало би да схватимо као изазов. Императив у вези је развој емотивног односа, али и лични развој сваког партнера појединачно, што значи да и интересовања треба посматрати као категорију која се мења и развија - обајшњава Маљковић-Ранитовић.
Да ли се уопште може назвати ваљаном веза у којој један од учесника жели да стално буде упућен на другог, кад год може да се не раздваја од њега?
- Мислим да може, уколико се та жеља контролише у мери да не гуши партнера. Нормално је да желимо да смо упућени једно на друго и да се не раздвајамо ако нам је присуство друге особе увек безусловно пријатно. Познајем парове који овако функционишу дуго година и задовољни су обоје - каже психолог.
Прочитајте још: Ово је рецепт за успех: 12 правила којих се богати људи строго придржавају
Колико би требало "слободног простора" да буде у току дана или недеље да би веза што дуже остала здрава?
Колико људи има на планети, толико има различитих начина за попуњавање времена које имамо само за себе.
- Онолико колико је то партнерима потребно. Да би веза што дуже остала здрава, не треба да будемо ни психолог ни психотерапеут, треба да посматрамо партнера, да га питамо и будемо спремни да га саслушамо и испоштујемо његове потребе чак и када нам нису блиске, као и да будемо искрени и да јасно и гласно вербализујемо своје потребе - закључује Маљковић-Ранитовић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ