Изузев прања руку, доктор Јамес Хаблин сапун није користио већ пет година. Он је предавач на угледном Yалеу и жели да упозори људе да силна прања и хемикалије које користимо више штете људском организму него што му доприносе.
Кад доктор Јамес Хамблин каже људима како на тело није нанео сапун нити гелове за туширање и прање већ пет година, честа реакција им је гађење.
- То је једна од ретких ствари где људи без проблема имају предрасуде те олако говоре грубе и нетачне ствари. Искрено, то ми је невероватно - каже доктор.
Прочитајте још: Људи у Србији масовно траже ПОМОЋ ПСИХОЛОГА, ево ИЗ КОГ ГРАДА НАЈВИШЕ
Упркос тим "јасно морализирајућим предрасудама", Хамблин не мења своју рутину хигијене. Он је и пре пандемије истицао важност прања руку на својим предавањима у склопу Yале Сцхоол оф Хеалтх. Тај 37-годишњи лекар изгледа врло младолико, што је још један разлог зашто неупућени често сумњају у тачност његових речи.
Медицински писац
Хамблинове минималистичке навике туширања развијале су се постепено, након што се преселио из Калифорније у студио апартман у Брооклyну, Неw Yорк, како би наставио своју каријеру медицинског писца.
- Требало је да уштедм време, новац и простор. Истовремено, почео сам да учим о новонасталој науци о микробиомима и одлучио сам покушати помало избацити све - каже он.
Прочитајте још: Да ли, стварно, постоје НЕРВОЗНА ЦРЕВА? О, да! Имају их 70 ОДСТО људи, а ево КАКО СЕ ПРЕПОЗНАЈУ
Хамблин је због новог режима размишљао о модерним идејама о чистоћи, што је природно и како су та два проблема, искрено, у сукобу. Стигма наспрам телесних мириса почела је као рекламна стратегија која је помогла учетворостручити продају сапуна у 1920-има, истиче доктор. Век касније, још увек живимо у страху да неко не открије и најмањи наговештај нашег телесног мириса. Људи су данас напарфемисанији, хидратантни и испилингованији него икад пре.
Истовремено, упркос напретку у нези коже и модерној медицини, стања попут акни, екцема и псоријазе, као и других аутоимуних болести, непрестано расту. Такође, док покушавамо да изгледамо беспрекорно чисто, истраживања показују да људи у великом броју и даље не перу руке правилно, чак и онда кад је то најважније - пре јела и након одласка у WЦ. Свесност о прању руку тек је порасла с избијањем епидемије корона вируса.
Прочитајте још: ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Ове промене НЕ ИГНОРИШИТЕ, могле би да указују на РАК ПЛУЋА
Хамблин каже како је кључ његовог успеха у експериментима суздржавања од бројних хигијенских и козметичких потрепштина био полаган приступ - кроз време је почео да троши све мање дезодоранса, гелова за туширање и сличних производа тако да се тело поступно навикло.
- Кожа ми је полако постајала мање масна и имао сам мање екцема. Нисам мирисао на борове или лаванду, али нисам ни имао мирис лука какав би ми се пре јављао, ако би на пазухе навикнуте на дезодоранс заборавио нешто ставити - објашњава.
Прочитајте још: После овог текста, дремаћете сваког дана поподне од 14 до 15 сати
Истиче како су се људи одвикли од природног мириса зноја и уопште коже, чији је мирис угоднији кад се не меша са различитим хемикалијама, него каже да је ипак приметио како "мање угодно" мирише кад је под стресом.
- Претерано прање сапуном ствара зачарани круг због којег користимо све више производа за хидратацију, јер тако исушујемо кожу. Након њих, кожа се опет лакше масти и опет смо на почетку - каже Хамблин, који каже да се свакодневно пере, али искључиво и само водом.
Прочитајте још: Да ли сте чули за ЦРНУ ЛИМУНАДУ? Откривамо шта она чини за наш ОРГАНИЗАМ
На тему антибиотика, Хамблин пише да се данас уобичајено прописују за акне, иако вероватно играју улогу у узроковању и погоршању аутоимуне болести и да је "прекомерна употреба антибиотика вероватно већа опасност за биоме него хигијена".
Као резултат повратка тренда "природног" све више компанија развија линије "пријатељске према микробиомима", а постоји чак и могућност да се у складу с нашим властитим микробиомима коже, који су јединствени као наши отисци прстију, нађу персонализовани производи.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ