Када је са фамозног дрвеног телефона, који се јуна 1914. године налазио у Сарајеву, генерал Поћорек позвао Беч практично је означио почетак Првог светског рата.
Прву телефонску везу у Србији успоставио је елкетро-механичар Панта Михајловића 14. марта 1883. године. Панта је добио концесију од српске владе за увођење телефонског саобрћаја у Србији. И тако је све почело.
Прочитајте још: СРБИН ПОДИГАО БУРУ: Јефтовић разоткрио КОД који показује да ће МИЛИОН људи умрети од КОРОНЕ
Михајловић је толико веровао у "посао века" да је у њега уложио читав мираз своје жене. И све је изгубио. Прву телефонску линију од 300 метара је успео да повуче између кафане "Три листа дувана" до инжењерске касарне на Палилули. Први телефонски разговор обавили су Тихомиљ Николић и инжењерски капетан Коста Радосављевић.
Панта је уложио мираз у "посао века" и све изгубио.
- Чувамо телефон за који претпостављамо да је припадао Панти Михајловићу и да је са њега обављен први разговор у Србији - каже Љиљана Ђорђевић, виши кустос ПТТ Музеја.
Нажалост, осим Ђорђа Вајферта у том тренутку нико други није схватио значај овог открића.
Прва телефонска централа са 50 прикључака је инсталирана 1898. године, а онда је све кренуло, за то време, вртоглавом брзином. До Балканских ратова Србија је била покривена телефонским станицама.
Лични телефон краља Петра за лоше вести.
У Музеју ПТТ чува се још један посебан, редак и непроцењив телефонски апарт. То је први телефон краља Петра Карађорђевића. Нажалост, путем овог телефона је добо доста лоших вести. Он је тај телефон користио само неколико година до 1911. године, јер се технологија брзо мењала, па је Београд за једну деценију добио три централе: прву 1898 са 50 прикључака, па 1902. другу са 1.000 бројева, па 1910. године са 6.000 бројева у Косовској улици. Тада је телефон краља Петра отишао у "пензију".
Ипак, телефон који је променио српску, али и историју света налази се на зиду преко пута Петровог апарата. То је фамозни телефон са којег је генерал Оскар Поћорек јавио да је убијен престолонаследник Франц Фердинанд. У Бечу су били згранути, а коло историјских догађаја је почело да се одмотава. Апарат се налазио у штабу аустријске војске у Сарајеву.
Титов црвени телефон нема бројчаник.
У музеју се налази и Титов "црвени телефон" из 1946. године без бројчаника.
Прочитајте још: Уколико се ОТКРИЋЕ у Сремској Митровици испостави као ТАЧНО, биће промењена читава ИСТОРИЈА СРБИЈЕ
Још један телефон који је одиграо велику историјску улогу налазио се у кафани "Зора". Наиме, у ноћ између 5. и 6. априла пилоти су се окупили баш у кафани "Зора" јер је ту певала Дивна Костић, али и зато што је ова кафана имала телефон.
Када је зазвобио телефон укафани "Зора", певаљка је заћутала и пилоти су устали од стола.
Између песама "Кад би ове руже мале" и "Ој Хитлеру милу ли ти нану, оставићеш кости на Балкану" зазвонио је телефон. Музика је престала, пилоти 6. ловачког пука су устали и полетели. Оборили су 47 немачких "штука", али је њих десеторица погинула.