Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
САЈБЕР КРИМИНАЛ

Технолошка ПОБЕДА: Европол разбио мрежу за комуникацију коју су користиле ХИЉАДЕ КРИМИНАЛАЦА

Опасна мреже EncroChat, која је окупила хиљаде криминалаца и планирала озбиљна криминална дела и сајбер злочине, успешно је разбијена у сарадњи са Француском и Холандском полицијом

1594073185_sajber-kriminal.png
Фото: Pixabay
Oglas

Европол је још једном спасио милионе људи широм света од хиљаде криминалаца. Наиме, из ове организације недавно је потврђено да је завршена вишемесечна акција у којој је размонтирана криминална мрежа за криптовану комуникацију. 

Прочитајте још: 5Г МРЕЖА покорила Америку!

Прва појава комуникацијског алата познатог као EncroChat забележена је у Француској 2017. године, и од тада се сумња да се њоме користе криминалци, како би избегли надзор полиције над својим комуникацијама.

Прва појава комуникацијског алата познатог као EncroChat забележена је у Француској 2017. године

Прочитајте још: Скините 1.000 ФИЛМОВА у једној СЕКУНДИ

Разбијање ове мреже довело је до спречавања многобројних криминалних активности, које су договаране, попут насилних напада, корупције, покушаја уистава, превоза деце и сајбер криминала. 

Анализа је показала да је велики проценат корисника ове мреже био укључен у криминалне активности и да су били концентрисаниу земљама из којих се извозе канабис и кокаин, али и онима у које се ти опијати кријумчаре.

Прочитајте још: Знате ли како да инсталирате ДАРК МОД на Вац апу? Ништа лакше

Најскупља мобилна претплата икада

Криптовани EncroChat својим корисницима је гарантовао потпуну анонимност јер се није везао уз мобилни уређај или SIM картицу. Са друге стране, на уређајима који су му приступали био је скривен унутар додатног ОS који је требао да сакрије све трагове. 

Прочитајте још: Конзола прототипа Нинтендо ПлаyСтатион продата за - 300.000 долара!

У случају да би нетко покушао у провалити у мобилне уређаје и притом узастопно уписивао погрешну лозинку, систем је активирао брзо и потпуно брисање свих компромитујућих садржаја. Брисање се могло покретати и на даљину, објашњавају из Европола.

Овакви  уређаји на међународном црном тржишту могли су се набавити по цени од око хиљаду еура, а њихови програмери су наплаћивали и "претплату" од 1.500 еура за пола године коришћења.

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas