Срео је малајске пирате, искакање из таксија у вожњи у Кини, ухапсили су га у Јужној Осетији, разбијен му је фар на лади метком у Ираку и спрема се за ново путовање
Виктор Лазић већ други пут је био на Арктику. Највећи утисак са овог путовања на њега је оставило топљење глечера и борба белих медведа да преживе.
- Замишљамо да се глечери, ипак, полагано смањују, али то више није истина - каже Лазић, путописац који годинама путује по свету и обишао је више од стотину земаља на шест континената.
Прочитајте још: "Заклали су козу, сели смо око ватре и више нисмо ока склопили": Немања се вратио са путовања у Етиопију, а ово је његов доживљај (ФОТО)
Од мог последњег боравка, пре десетак година, поједини глечери су се повукли и пет стотина метара, па чак и више! Драстична промена изгледа тих места, огољених брда на којима се тачно види линија некадашњег леда, туга и грижа савести, свест да смо томе сви помало допринели... На Исланду је један глечер већ у потпуности нестао, а мештани су му у нарочитој церемонији одржали помен и симболичну сахрану.
Сурови Арктик
Клима на Арктику, али и у сахари је сурова. Лазовић је у Сахари због дехидрације имао застрашујуће нападе бубрега, али није одустао од обилазака. На Арктику су хладноћа, кише и олује свакидашња појава. На Исланду, баш последњих дана његовог боравка, била је олуја са изузетно јаким ветровима.
- Ветар је био толико јак да је готово одвалио врата аутомобила кад сам покушао да их отворим - прича Лазовић.
У египатској Сахари може се видети преисторијска гробница китова, у време кад су ови морски сисари имали закржљале руке и ножице.
Лазић каже да је у неколико наврата једва ходао и био изложен реалној опасности да ме ветар одува или подигне са тла. О јачини невремена довољно говори и то да су тих дана сви авионски летови били отказани и да је једва успео да напусти Рејкјавик. Лоши временски услови су уобичајени за ове делове света тако да, кад се купују авионске карте, авиокомпаније унапред упозоравају да је могуће померање лета и за неколико дана, уколико незгодан ветар реши да баш тог дана „сврати” у посету.
Виктор је одушевљен Исландом Фото: Лична архива
Опасна Амазонија
За Лазовића су путовања школа у којој се свакодневно учи. Научио је да је живот леп и разноврстан и томе се више не чуди, али у непознатом и даље ужива.
- Амазонија је једна од најлепших али и најризичнијих дестинација, то је највећа ризница живота - истиче Лазовић.
Иако истраживања прашума могу да буду опасна, Лазовић се никад није превише уплашио за свој живот.
- Било је тешких тренутака, али не сматрам свој живот највећом вредношћу, па се због путовања осећам као један од најбогатијих људи на планети, а ризик који с њима иде прихватам - каже Лазовић.
Немани из дубина
Лазовић каже да се свет не може упознати без познавања морских дубина. Зато су многи светски путници уједно и страствени рониоци. Више од половине живог света налази се управо у морским дубинама.
- Многа најлепша места за роњење су у Јужној Азији, нарочито у Индонезији и на острву Борнео - каже Лазовић.
Сматра да ајкуле нису најопаснија морска створења. Ронилац који у пребивалиште ајкула зарони са нечим светлуцавим на себи, може да рачуна на блиски сусрет са зубима ове рибе коју привлачи и крв и одсјај.
Виктор је ладом нивом прошао читаву Русију, уздуж и попреко, и стигао до краја - Владивостока
Лазовић ће читавог живота памтити вулкане Етиопије, Исланда и Индонезије, пустиње Египта, Судана, Аустралије и Монголије, путеве Казахстана, Украјине и Аргентине, прашуме Тајланда, Бразила и руске тајге. Незаборавни су сусрети са пиратима Малајског мореуза, извлачење мртвих из њихових гробова на Сулавесију, искакање из таксија у вожњи у Кини, хапшење у Јужној Осетији, разбијен фар на лади метком у Ираку...
Памти Лазовић и добре људе широм планете који су га примали у своје домове и гостољубиво и са много љубави показивали своје обичаје и културу.
Прочитајте још: Цвијета је била у Долини СМРТИ из које се многи нису ВРАТИЛИ, а прочитајте како је она УСПЕЛА (ФОТО/ВИДЕО)
- Путовања су духовна храна неопходна свакоме, јер је увек могуће путовати уколико желите - каже Лазовић. Виктор каже да су његова путовања увек скромна, са минимумом средстава. Више од 500 пута је спавао у аутомобилу. Сада путује захваљујући путописима који су веома читани, као и другим пословима које обавља на путовањима или током боравака у Београду.