Главни епидемиолог Исланда Торолфур Гуднасон изјавио је да не може искључити да би недавно поново уведена ограничења због ковида могла трајати и до 15 година.
И то упркос томе што је огромна вец́ина одрасле популације Исланда вакцинисана.
"То се може догодити, нико не зна шта будуц́ност носи. То смо све време говорили, да у овоме нема предвидљивости", рекао је он за лист "Моргунбладид".
Торолфур Гуднасон је нагласио да епидемија ковида 19 нец́е престати у овој земљи све док не престане у целом свету. Он је такође признао да је заштита вакцине против инфекције нижа, тврдец́и да је одбрана од тешких болести и даље процењена на 90 одсто.
Земља која је победила корону
Исландске власти су 26. јуна одлучиле да уклоне сва ограничења што је навело медије широм света да га прогласе земљом која је победила корона вирус.
У то време ниједан случај ковида 19 није регистрован неколико недеља, а од децембра прошле године није било смртних случајева. У исто време, велика вец́ина одрасле популације Исланда је вакцинисана, а удео вакцинисаних старијих од 50 година био је близу сто одсто.
Оболели од делта соја
Међутим, Исланд је од тада задесио брзи пораст оболелих од делта соја, са великим процентом нових инфекција међу потпуно вакцинисаним. Ове недеље је ширење заразе достигло највиши ниво до сада, са 131 случајем дневно.
Нови талас инфекција приморао је исландске власти да поново уведу ограничења, попут употребе маски у затвореном простору.
Европски центар за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) означио је Исланд као "наранџаст" у свом најновијем извештају о глобалној епидемиолошкој ситуацији.
"Моргунбладид" је раније ове недеље известио да би Исланд могао да се класификује као "црвени" у светлу недавног повец́ања стопе оболевања од ковида 19, која је ове недеље прешла 200 оболелих на 100.000 људи.
До сада је на Исланду, земљи од око 330.000 становника, забележено 7.676 случајева заразе и 30 преминулих.