Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
УСКРС

Натерајте кокошку исхраном да леже плава јаја или набавите коку ОВЕ вртсе

Све кокошке носе бела и браон јаја, а неке зелена и плава!

1618916344_araucana-4097906_1280.jpg
Oglas

Сва јаја су, у основи, бела. Међутим, она која остану бела таква су јер немају пигмент.

Прочитајте још: Како да избегнете пуцање ускршњих јаја током кувања? Прочитајте неколико савета који ће вас решити мука

Браон јаја су добила боју у утерусу кокошке, а боју су добиле захваљујући хемоглобину кокошке. Да ли је ће јаје постати браон зависи од генетике кокошке. Међутим, и  многи други фактори могу да "офарбају" љуску јаја. Рецимо, ако јаје има тачкице значи да је споро пролазило кроз тракт кокошке.

Кокошка сама може да мења боју и облик јаја!

И сама кокошка може да офарба или промени величину јаја, па тако нека јаја могу бити блеђа или мања у односу на друга. Стручњаци кажу да нека јаја могу да буду "наборана", јер га је кокошка из два-три покушака.

Плава и зелена јаја. Ауксини (пигмент и џигерици) се таложи у калцијуму љуске јајета. Тако боја коју даје постаје део јајета и не може да се оепре!

Прочитајте још: Како до јаке ЖУТЕ БОЈЕ јаја? Окрените се природним рецептима, узмите КУРКУМУ

Јаја боје маслине
Егер (Easter Egger) кокице носе зелена, односно јаја боје маслине. Зелена љуска може да се добије и ако кокошка једе много зелениша, а не само зрневље.

Бела и плава су једине две праве боје јајета. Браон и зелена могу да добију пигментом оним што кокошка једе, али и пореклом кокошке.

Аракуана кокице носе посебан ретро вирус у ДНК

Наиме, неке кокошке имају ретровирус у ДНК који изазива плаве љуске јаја!  Недавне студије су показале да је овај ретровирус апсолутно потпуно безопасан.

Фото: Пиксабеј

Постоји осам "раса" кокошака које легу плава јаја, а најпозантија је араукана (Araucana). Ова лепа кокица има занимљиво перје око главе, окренуто наопако делује као да има уши. Она даје 200 јаја годишње.

Прочитајте још: Представљамо вам једини ИСПРАВАН начин подгревања хране у микроталасној (ВИДЕО)

Пореклом је из Чилеа и добила је име по истоименом племену. Ово је ретка врста кокошака и тешко се проналази у Европи, а прилично је и скупа. Наиме, ове коке носе посебан ген који убија 25% пилића и пре него што се излегу. Уколико и кокошка и петао носе овај ген - пиле се неће излећи. Због тога су веома скупи за узгој.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas