Према традицији се на данашњи дан фарбају јаја, а прво обојено јаје црвеном бојом се назива чуваркућа. У том тренутку "старо", прошлогодишње црвено јаје, треба заменити новим
Из теолошке перспективе, Ускрс представља најважнији хришћански празник, а њиме се изражава радост због коначне победе сина Божјег над смрћу и прогонством. Наиме, њиме се слави Исусово натприродно васкрсење из мртвих, што је једно од главних начела хришћанске вере.
Апостол Павле је написао да је за оне који верују у Исусову смрт и васкрсење „смрт прогутана победом“.
Прва посланица Петрова изјављује да је Бог верницима дао „ново рођење у живу наду кроз васкрсење Исуса Христа из мртвих“.
Хришћанска теологија сматра да, кроз веру у Божије дело, они који прате Исуса духовно ускрсну са њим како би могли да ходају новим начином живота и добију вечно спасење и да могу да се надају да ће физички васкрснути да би живели с њим у Царству небеском.
Традиција фарбања јаја веома је стара и потиче из претхришћанског периода, дакле још и пре Христа и његовог страдања. Наиме, јаја су одвајкада била симбол рађања и победе над смрћу – када се љуска сломи, из јајета излази нови живот. У контексту Ускрса, бојење јаја се први пут помињу у 12. а у Србији у 16. веку.
Прво офарбано јаје зове се - чуваркућа, и увек је црвене боје. Обавезно се чува до наредног Великог петка, јер представља бранитеља куће од свега лошег.
Верује се да чуваркућа доноси благостање и срећу у дом, па је многи чувају у посебним украсним посудама.
Шта је једино исправно урадити са чуваркућом од прошле године?
Кад се офарба нова чуваркућа, стара се баци у реку, да однесе сва зла и несреће које су пале на њега, уместо на кућу коју је сачувао.
Са друге стране, они који имају дворишта поштују обичај закопавања прошлогодишње чуваркуће у земљу под дрво које желите да буде плодно, као и да би заштитило домаћинство од временских непогода.
(Стил)
БОНУС ВИДЕО
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ