Септембар је дошао, месец када се праве ајвар, зимница и љутеница.
Постоји супер трик за лакше љуштења паприка за ајвар. Ако желите да ољупите паприке које печете, ставите их у кесу и завежите.
Оставите да одстоји неко време, љуспе ће саме да се одвајају и брже ће ићи.
Испод је рецепт српског ајвара који је деценијама стар, преноси се с генерације у генерацију и свима успева!
Састојци: 10 килограма црвене паприке, 3 велика патлиџана, 5 децилитра уља, со по жељи и 1 велика кашика шец́ера.
Припрема: Паприке пеците у лонцу или у рерни. Одмах након печења ставите их у пластичне кесе на неколико минута да омекшају и олакшају љуштење.
Кад се мало охлади, сваку паприку ољуштите и попаприте, ставите у велику цедиљку или мрежасту врец́у коју ћете закачити да се паприке исцеде (најмање 3 сата).
Пеците патлиџане баш као и паприке, па их кратко чувајте у врец́ицама, а затим ољуштиите и оставите да се исцеде.
Оцеђене сецкане паприке и патлиџане ручном машином самељите, а затим их пребаците у велику посуду и ставите на тихој ватри.
Начин припреме
Током кувања непрестано мешајте и постепено додајте 1 децилитер уља сваких 20 минута. Стално мешајте, јер уље не би требало да изађе на површину.
Најлакши начин да проверите да ли је ајвар спреман је ако пређете дрвеном кашиком на дну лонца, након чега би требало да се направи путања од кашике, односно требало би да видите дно лонца.
На крају, тј. у последњих 20 минута кувања, додајте со и шец́ер. У међувремену, док правите ајвар, требате припремити тегле. Загрејте их на 50 степени и сипите ајвар док је још топао. На сваку напуњену теглу ставите мало уља и прекријте поклопцем, а затим их оставите у кутији и покријте крпом.
Оставите их да се постепено охладе 24 сата, а затим их ставите на хладно, тамно место.