Више од два сата вожње дневно смањује интелигенцију, показала је једна студија.
Научници су истраживали како седентарно понашање утиче на мозак и открили су да коефицијент интелигенције брже опада код Британаца средњих година који су свакодневно возили прелазећи велике раздаљине.
- Установили смо да редовна вожња од два до три сата дневно лоше утиче на здравље. Ово истраживање је такође показало да је она лоша и за мозак, вероватно зато што је ум у тим сатима мање активан - истакао је епидемиолог са Универзитета Лестер, Кишан Бакранија.
Прочитајте још: МАЛИ ТРИКОВИ који ће вам помоћи да стакла на аутомобилу НЕ ЗАМАГЛЕ
Научници су анализирали начин живота више од пола милиона Британаца између 37 и 73 године, више од пет година, а у току истраживања испитаници су решавали бројне тестове интелигенције и меморије.
Фото: Депозит
Чак 93.000 људи који су дневно возили два до три сата имали су мањи коефицијент интелигенције већ на почетку студије, али је он током тих пет година испитивања опадао брже него код осталих испитаника.
Прочитајте још: Нервирају вас возачи, нико не зна да вози као ви? Постоји решење!
- Опадање когнитивних способности повезано је са начином живота, односно, животним стилом, попут пушења и лоше исхране, а од сада и с временом проведеним за воланом - истакао је Кишан.
Он сугерише да рад за рачунаром као и играње игрица утичу позитивно на функције мозга.
- Когнитивне способности се повећавају код људи који дневно користе компјутер два до три сата дневно. Ако гледате ТВ, ваш мозак је мање активан, али коришћење компјутера га стимулише - додао је он.
Прочитајте још: Да ли сте одговоран возач? Пет ствари морате да урадите пре ЗИМЕ
Док друге студије показују да су когнитивне функције повезане са физичком (не)активношћу, Бакранија тврди да други фактори могу имати утицаја.
- Вожња ствара стрес и умор што утиче на активност мозга - казао је Кишан.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ