Празничну еуфорију не доживљава свако на исти начин
Иако празници представљају радост, многи људи, током новогодишњих и божићних празника осећају се депресивно и усамљено.
Прочитајте још: МЕД и ЛИМУН су идеална комбинација која ШТИТИ КОЖУ: Направите природан ТОНИК за ЕКЦЕМ (РЕЦЕПТ)
Шта је празнична депресија?
Празнична депресија је једно од реактивних депресивних стања. Управо празници постају окидач за појаву депресије и нерасположења. Најчешћи разлози за појаву депресивног расположења током празника су: осећање усамљености, присећање празника у прошлости током којих се десило нешто лоше, носталгија уколико особа није тамо где би желела да буде, немогућност организовања празника онако како особи одговара и провођење празника у окружењу у којем особа не жели да се налази.
Коме најтеже падају празници?
Празници најтеже падају онима који су између две Нове године и Божића изгубили неку блиску особу, који су се развели или одрасло дете испратили својим путем. Ако су на крају остали сасвим сами измеду четири зида - туга и безнађе преовладавају, усмеравају на питање о смислу и садржају њиховог живота, што само појачава самосажаљевање, неретко провоцирајући и помисао на самоубиство.
Фото: Деспоситос
Посебан доживљај усамљености и патње постоји не само када су у питању ови већ и сви други празници када се породица обично окупља. Треба да прође бар један годишњи циклус да бисмо, провевши те исте, некада другачије осмишљене празнике, научили да проводимо или бар лакше толеришемо после растанка, губитака или промена.
Савети
Празничне депресије су честе код људи који живе у иностранству. Током године живот добро функционише, али кад дођу празници покрећу се осећања носталгије, туге и жеље да особа буде тамо где су њој блиски људи-породица и пријатељи. Када није у могућности да то оствари може реаговати депресивно.
Како бисте пребродили празничну депресију, потребно је да своја очекивања током ових дана сведете на реалну меру. Не трудите се да промените оно на шта не можете да утичете.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ