Када (не)реалан страх нађача радост.
Рођење детета је прелеп чин, неупоредив са било чим другим, јер мајци доноси највећу радост и нераксидиву везу са бебом која је тек угледала свет. Међутим, колико год ово искуство било магично, оно је и болно, најпре физички, а каткад и психички.
Докторка Маја Милосављевић, психијатар, Шеф Кабинета за перинаталну и репродуктивну психијатрију Института за ментално здравље у Београду изнела је неке најважније смернице.
Трудноћа и порођај су најкритичнији тренутак у животу жене.
- Период трудноће и порођаја у животном циклусу жене одувек се сматрао раздобљем неизмерне радости и среће. Самим тим, свако одступање од благостања је лично, али и културолошки и друштвено тешко прихватљиво - каже докторка.
Прочитајте још: РОДИТЕЉИ ПОМАХНИТАЛИ ЗА ТРИКОМ ИЗ ВРТИЋА: Васпитачица учи децу да постану самостална у ОВОЈ СИТУАЦИЈИ (ВИДЕО)
Институт за ментално здравље је једина психијатријска установа у Србији у оквиру које постоји кабинет посвећен овој врсти патологије, где раде психијатри, социјални радници и психолози.
Докторка истиче да психолошке последице које се могу јавити код жена након порођаја могу бити различитог интензитета, од блажих форми, када говоримо о трауматском стресу, па све до постпорођајног посттрауматског стресног поремећаја.
Прочитајте још: ТРЕНДОВИ у родитељству који су ПРЕВАЗИЂЕНИ: Да ли их и даље користите?
- Он се манифестује симптомима наметања (нпр. у виду мисли које се породиљи намећу против њене воље, или снова са садржајем везаним за порођај), затим избегавања (избегавају се сва места повезана са сећањем на рођење детета, одлазак гинекологу, наредне трудноће, као и дојење или контакт са новорођенчетом) и пренадражености (узнемиреност, напетост, поремећаји спавања и сл.) - истакла је докторка.
Жене са оваквим поремећајима порођај су доживеле као трауму и присећају га се са болом, страхом или тугом.
Спроведена су бројна истраживања на ову тему, а једно наше истраживање укључивало је 150 прворотки и открило је учесталост, од два процента, појаве овог поремећаја након месец дана од порођаја.
Прочитајте још: Пет ПИТАЊА која сви постављају ТРУДНИЦАМА, а доводе их до лудила
Учесталост постпорођајног ПТСП-а у свету се процењује на око два одсто породиља, али је значајно већи проценат
Знамо данас да се већина породиља са симптомима трауматског стреса спонтано опорави у прва три месеца након рођења детета и важно је напоменути да све оне не развију теже форме психолошких поремећаја.
Прочитајте још: Које ГОДИШЊЕ ДОБА је идеално за БЕБУ: Да ли је сада право време
Човек има велику моћ да се прилагођава новонасталим ситуацијама и да у том процесу настане оздрављење.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ