Oglas
· · Komentari: 0

I JEDNA NEPROSPAVANA NOĆ MOŽE OZBILJNO NARUŠITI IMUNITET: Naučnici primetili zabrinjavajuće efekte lošeg sna

U zoni povišenog rizika je ova grupa ljudi

1741082662_shutterstock_2506414207.jpg
Oglas

Tokom jedne večeri normalnog spavanja, ljudima se obično smanjuje krvni pritisak i dolazi do opuštanja krvnih sudova. Međitim, u novoj studiji u kojoj učesnici nisu spavali, analizom monocita (vrste imunoloških ćelija za odbranu tela od klica i virusa) otkriveno je da je ovaj "fiziološki proces ugrožen", utičući na to kako imuni sistem funkcioniše.

"Zavisnost od tehnologije, produženo vreme ispred ekrana i promene društvenih normi sve više ometaju redovne sate spavanja, a ovaj poremećaj sna ima ozbiljne posledice na imunitet i opšte blagostanje," upozoravaju istraživači u Kuvajtu.

Zabrinjavajući efekti lošeg sna su primećeni u maloj studiji, gde su naučnici pratili pet učesnika koji su imali zdrav indeks telesne mase, tokom 24 sata. Dobrovoljci celu noć nisu spavali, a stručnjaci su im izvadili krv pre i posle istraživanja. Nakon analize krvi, ustanovljeno je da je jedna noć bez sna promenila profil monocita dobrovoljaca.

Količine neklasičnog tipa monocita, koji reaguju na inflamatorne procese, su se povećale, što kod osoba koje imaju hronične upale može oštetiti zdrava tkiva i uticati na pravilno funkcionisanje imunološkog sistema.

U drugom ispitivanju, istraživači su analizirali više od 200 zdravih odraslih osoba različite telesne konstitucije, pri čemu su uzeli uzorke krvi od svakog učesnika kako bi utvrdili nivoe monocita i markere upale. Pratili su šta su učesnici jeli, njihovu fizičku aktivnost i raspored spavanja tokom nedelju dana pomoći akcelerometra, uređaja koji prati kretanje.

Oglas

Rezultati su pokazali da su oni koji su bili gojazni imali niži kvalitet sna i viši nivo upale. Od 38 testiranih inflamatornih biomarkera, utvrđeno je da je 13 markera značajno bilo izmenjeno kod gojaznih učesnika u poređenju sa onima koji su bili mršavi.

"Ova studija naglašava ulogu kvalitetnog sna u regulisanju imunoloških odgovora i upalnih procesa kod gojaznih osoba, sugerišući da zdrav san može smanjiti inflamacije i poboljšati rad imunog sistema. Ovo otkriće bi moglo pomoći u ublažavanju posledica inflamatornih bolesti poput gojaznosti, dijabetesa i kardiovaskularnih oboljenja", naglašavaju istraživači, a prenosi "Dejli mejl".

Loš san je povezan sa brojnim zdravstvenim problemima, uključujući rak, moždani udar i neplodnost. Nesanica može biti uzrokovana stresom, anksioznošću, konzumiranjem alkohola, kofein ili nikotina, bukom, radom u noćnim smenama.

(RT)

 

Oglas

BONUS VIDEO

 

Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas