Чест хормонални поремећај код жена у репродуктивном добу представља појава полицистичних јајника. Поремећај је прилично раширен, јер статистика показује да свака десета жена има овај проблем.
Шта су полицистични јајници, зашто настају и због чега су толико учестали, објашњава специјалиста гинекологије и акушерства професор др Александар Љубић:
- Синдром полицистичних јајника представља функционални поремећај јајника који стварају неуобичајено висок ниво андрогена, односно мушких полних хормона - каже др Љубић.
Прочитајте још: Жене се све чешће одлучују за царски рез, а ОВО СУ РАЗЛОЗИ због чега је то ПОГРЕШНО!
Њихово присуство битно утиче на овулацију, односно стварање јајних ћелија. Иако полицистични јајници представљају један од најчешћих хормоналних поремећаја код жена, могу да се лече, и да се одговарајућом терапијом постигне трудноћа.
Болне менструације су аларм, као и гојазност.
Шта доводи до тога?
Највећу улогу у синдрому има хронични изостанак овулације, а неколико поремећаја могу да буду кривци за овакво стање. Овом хормоналном поремећају подложније су жене са неком генетском особеношћу, као и гојазне.
Знаци који побуђују сумњу на полицистичне јајнике је, пре свега, потешкоћа настанка трудноће због изостанка овулације.
- Пацијенткиње могу да имају болне менструације које обично нормално трају, али и изостанак менструације или нередовне менструације такође прате овај поремећај . истиче доктор.
Изостанак овулације је најпоузданији знак.
И повишен ниво мушких хормона може да се уочи кроз маљавост на неуобичајеним местима. Симптом је и гојазност, поготово са масним наслагама у пределу стомака. Уколико је изражен било који од наведених симптома и знакова, то је јасан сигнал да треба потражити стручну помоћ гинеколога. Можда је разлог за њихову појаву и нешто друго, али дилему треба да разреши лекар. Дијагноза се најчешће поставља на основу клиничке слике, ултразвучног прегледа, хормонских анализа.
На који начин се лече?
- Терапијске мере су управо усмерене на лечење неплодности,изостанка менструације и крварења - истиче др Љубић.
Усмерене су и на лечење хирзутизма, односно маљавости мушког типа, и акни. Терапија се обично састоји од комбинованих хормонских естро- прогестагених препарата. Код жене која изрази жељу за потомством, спроводи се индукција, односно изазивање овулације.
Најчешће се јављају жене које желе да затрудне.
Дешава се и да нема одговора на примењену терапију, па мора да се спроводе и оперативни захват циљано на јајник.
- Синдром полицистичних јајника је најчешћи узрок неплодности, што потврђује податак да се око три четвртине пацијенткиња јаве гинекологу управо због овог проблема - напомиње др Љубић.
Прочитајте још: Пушење, слана храна и стрес - три су највећа непријатеља жена: Можете их се решити уз помоћ биља
Жене које имају овај проблем, а желе да затрудне морају да промене животне навике. Понекад је потребно да регулишу телесну тежину уз помоћ нискокалоријске дијете и умереног вежбања. У таквим околностима, чак и мала промена тежине може значајно да побољша здравствено стање.