Сањам другачији посао, бољу зараду, лепшу фигуру... Желим да ми живот буде бољи. Желим ресетовање. Сви имају ове мисли, али ретко ко и успе да их реализује. Зашто?
Како да промените свој живот на боље? Психолог има три важна савета која ће вас продрмати из темеља
Да бисмо постигли циљ, правимо листу корака. И често се ту заврши, упркос најбољим намерама. Постављање циљева је лако, али саме промене представљају мали изазов. Штавише, можемо наићи на неколико замки. Како заиста променити свој живот? Психолог др Џефри Невид има три важна савета.
У животима већине људи дође тренутак када се осећају заробљеним у рутини свакодневног живота. Све чешће се јављају мисли о жељи за променом средине, посла, изгледа, понашања, потреби да се пронађе нова сврха у животу. Наравно, промена почиње размишљањем, али како да знате да ли вам је заиста потребна?
Три су главна разлога зашто људи осећају снажну потребу да се промене. Њих је описао веб сајт за социјалне вештине "Сциенце оф Пеопле".
1. Осећате се "заглављени", да доживљавате "психолошки застој". Осећате се заробљени или емоционално везани за ситуацију у којој се налазите. Другим речима, желите да се промените, али осећате да не можете".
2. И даље се осећате недовољно цењено или недовољно искоришћено. Могуће је да се плашите да погрешите, парализовани страхом од неуспеха, могуће је и да потцењујете себе или постоје људи или ситуације које вас спутавају или ограничавају.
3. Ви сте један од оних људи који су покушали све да направе трајну разлику, али се стално враћају на почетак. "Очигледно, нешто једноставно не функционише.
Шта учинити да промените свој живот на боље? Три савета психолога
Пре извесног времена на страницама "Психологије данас" др Џефри Невид, професор психологије на Универзитету Сент Дћон у Њујорку, објавио је чланак под насловом "Да ли сте спремни за промену?". У њему је поделио три савета који вам могу помоћи да превазиђете психолошке баријере да се промените на боље.
1. Размислите на шта можете утицати и пустите остало
"Не можемо да контролишемо све што нам се дешава у животу, јер упркос нашим највећим напорима, неизбежно доживљавамо неуспехе и разочарања. Међутим, можемо да контролишемо како ћемо реаговати на догађаје које доживљавамо. Имамо моћ над својим умом, можемо да се мењамо и тестирамо нове начине размишљања." каже др Невид, истичући да овакав приступ даје унутрашњу снагу. Специјалиста такође цитира речи Марка Аурелија: "Треба вам врло мало да бисте живели срећним животом; све је у вама, у вашем начину размишљања."
2. Третирајте промене као неку врсту пробне вожње
"Некад промене успеју и постану део живота, а некада се не покажу као добре и морамо мало да петљамо испод хаубе, питајући се шта да урадимо другачије следећи пут", подсећа психолог и истиче: "Можемо научити више из наших разочарања него из успеха. Али, суочени с разочарањем, морамо имати ментални став који нам омогућава да се покупимо, обришемо прашину и наставимо даље."
3. Промена је процес, а не одређени догађај
"Промена се најбоље посматра као процес, а не као један догађај у одређеном тренутку", подсећа експерт, позивајући се на једну од замки о којој је горе било речи. "Људи који се одупиру променама могу се осећати пријатно радећи ствари на познат начин... Желели би да престану да пуше или да потраже други посао, али нису спремни да учине ни један мали корак... такође могу имати један начин размишљања, верујући да су ствари такве какве јесу јер јесу и увек ће бити", каже Џефри Невид. У међувремену, "ако препознамо да је промена процес који се развија током времена, можда ћемо постати мање спремни да одустанемо када у почетку није лако".
Нај жена
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ